Seřízení soustruhu

Domácí dílna, nářadí a technika, postupy a modelářské technologie.
Zdenda
Junior člen fóra
Účastník závodů RCTT: ne

Re: Seřízení soustruhu

Příspěvekod Zdenda » 18 lis 2011 17:54

Jiná liga to trošku je, ovšem když kužel vřetene neháže víc než 0,01, je to v pořádku. Ložiska házivost nepůsobí, aspoň ne v měřitelných mezích. Kuželíková ložiska jsou lepší, to je jisté, jenže házivost 0,1 a víc už musí působit nekvalitní univerzálka. Tím spíš, že Slickovi neháže kužel ve vřetenu, ale kus v univerzálce.

j.p.m
Klub RC Truck Trial Praha
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod j.p.m » 18 lis 2011 21:42

Mám od BOW soustruh D 320x920 což je zase trošku jiná liga, ale jak píše Zdenda, těch přesností se dá dosáhnout. Je to ale o hodně trpělivosti, chce to broušené tyče a vhodný měřidla. Když jsem ho koupil tak jsem ho kontroloval a jenom seřízení koníma vůči hlavě mi trvalo přes tři hodiny, než jsem byl spokojenej.
Kleštiny pro upínání materiálu jsou dobrá věc, ale jsou omezený průměrem, takže dobře seřízená hlave je základ.
Mám ještě MN 80A, po kompletní repasi u starého fachmana /pán celý život dělal v TOS Čelakovice a vlastně jenom na malejch soustruhách/, a když mi potom předváděl jak je soustruh nastavenej, tak jsem jenom čučel co se dá.

j.p.m
j.p.m

Slick7
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slick7 » 20 lis 2011 08:10

No, tak to je prakticky nejlepší rada, sehnat starého, zkušeného fachmana s dloholetou praxí a nechat si to předvést :chuckle Škoda, že se špatně shání, ale podívám se po něm.
Já mám Promu PSB-400, takže žádní mini, i když je v této kategorii zařazen :mrgreen: Ale dneska je to úplně jedno, co to je za značku, všechno je to China, takže pak už jen záleží, jaké má člověk štěstí na kvalitu určitého výrobku.
O koupi nového sklíčidla, např. TOS jsem taky uvažoval, ale to má bohužel jiné upínání na přírubu pomocí šroubů, než tyhle číny.
TXT Tarantule, CB-MB Actros, T813 6x6TP, T816Tomeček Dakar, CC-01, AP-50, AP-32

Zdenda
Junior člen fóra

Příspěvekod Zdenda » 20 lis 2011 09:20

Pokud se nepletu, máš přírubu pro univerzálku vcelku s vřetenem. Tosácké univerzálky opravdu mají jiné rozteče šroubů, tohle bude problém. Možná by šlo upnout místo nožového suportu ruční elektrickou vrtačku a do příruby vyvrtat nové díry, pěkně mezi ty původní. Nejlepší by bylo vřeteno vyndat a díry vrtat třeba na dobré stojanovce.
A co takhle udělat mezipřírubu, kotouč o nějakých 15mm síly, aby se do něj schovaly hlavy inbus šroubů pro novou univerzálku. Mezi ně udělat závity, aby se to dalo upnout na původní přírubu. No a samozřejmě udělat obě osazení, vnitřní i venkovní.
Je to jenom nápad, problém by to však vyřešilo.

j.p.m
Klub RC Truck Trial Praha
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod j.p.m » 20 lis 2011 09:32

Toho fachmana jsem měl pouze na MN 80 ku, tu jsem pánovi /něco kolem 80 ti let/ odvezl domu kde má všechno vybavení. Kompletně ji rozebral, vyčistil, povyměňoval co bylo zapotřebí a potom včetně přebroušení a zaškrabání lože sesadil a suprově seřídil. Dal jí i nový lak. Taky si ji hýčkám. Jenom škoda že pán nemá žádného nástupce.
Velký soustruh a frézy si ale nastavuju sám, vybavení mám. Ale jak už jsem psal, chce to hlavně pečlivost a trpělivost. To se vrátí na našich výrobcích, nedělám jenom modelařinu, takže tu přesnost opravdu potřebuju.

j.p.m
j.p.m

Slick7
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slick7 » 20 lis 2011 09:38

Zdenda píše:Pokud se nepletu, máš přírubu pro univerzálku vcelku s vřetenem. Tosácké univerzálky opravdu mají jiné rozteče šroubů, tohle bude problém. Možná by šlo upnout místo nožového suportu ruční elektrickou vrtačku a do příruby vyvrtat nové díry, pěkně mezi ty původní. Nejlepší by bylo vřeteno vyndat a díry vrtat třeba na dobré stojanovce.
A co takhle udělat mezipřírubu, kotouč o nějakých 15mm síly, aby se do něj schovaly hlavy inbus šroubů pro novou univerzálku. Mezi ně udělat závity, aby se to dalo upnout na původní přírubu. No a samozřejmě udělat obě osazení, vnitřní i venkovní.
Je to jenom nápad, problém by to však vyřešilo.

No, Proma to má tak, že na vřetenu je osazení, na to se nasadí příruba a na přírubu sklíčidlo. Postup montáže je takový, že se prvně nasadí příruba na sklíčidlo, kde je to pěkně spasované pomocí osazení a tří šroubů a pak se to celé nasadí na osazení na vřetenu a dotáhne pomocí matic. Už jsem jednou takhle dělal předělávku na čtyřpaknovou univerzálku od TOSu a krom toho, že jsem vrtal nové díry, tak jsem musel ještě udělat na přírubě nové osazení. Čistě teoreticky, bych si krom sklíčidla musel koupit ještě origo přírubu a upravit si ji.

Slick7
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slick7 » 20 lis 2011 09:43

j.p.m píše:Toho fachmana jsem měl pouze na MN 80 ku, tu jsem pánovi /něco kolem 80 ti let/ odvezl domu kde má všechno vybavení. Kompletně ji rozebral, vyčistil, povyměňoval co bylo zapotřebí a potom včetně přebroušení a zaškrabání lože sesadil a suprově seřídil. Dal jí i nový lak. Taky si ji hýčkám. Jenom škoda že pán nemá žádného nástupce.
j.p.m

To je právě bohužel ten problém, že tihlé zkušení fachmani nepředávají své letité znalosti a zkušenosti novým učedníkům. Mám sice za sebou učňák a strojírensku průmyslovku, ale tohle se tam prostě nenaučíte. Co já bych za to dál, mít takovýho dědu, nebo tchána, otce, kámoše, kohokoliv :cry Teď jsem na jednoho dostal echo, no neleží už v nemocnici, leží, tak jsem zvědav, jestli se od něj ještě něco dozvím. :doh

Michal Š
Občasný přispěvatel fóra

Příspěvekod Michal Š » 16 čer 2016 13:34

Po rozhovoru V Kopřivnici s panem Dvořákem o přesnostech obráběcích mašin jsme se dostali k tomu, jakou mám házivost sklíčidla. Udržuji ji kolem 0,03 mm. Jeho odpověď byla, že to je strasně moc. Ještě větší zděšení pro něho bylo, že mám přirubu stočenou víc něž je osazení sklíčidla. :rofl :oops:. Poradil mi ať začnu s měřením od začátku - od vřetena. tak jsem sundal sklíčidlo i přírubu a začal jsem vše přeměřovat, jak čelní tak obvodové házivosti. vše bylo do 0,01. Sklíčidlo jsem očistil a našrouboval na přírubu, ale nedotahoval protože budu doklepávat. :rofl . Dotáhl jsem jen přírubu na vřeteno. Sklíčidlo jsem dotáhl jen lehce, abych s ním rukou nepohl, ale ještě šlo doklepnout. vzal jsem gumovou paličku a začal podle hodinek klepat. Na to jak se mi to povedlo můžete vidět ve videu. Poradil mi to před několika lety starej fachman, dělá to tak běžně. Myslím si, že je to asi nejlepší a nejpřesnější uložení ač asi né strojařsky správně :chuckle a jen tak se to nepohne, to by muselo dostat pořádnou ránu třeba kladivem :rofl . měl jsem to tak jak dlouho a to už se se semtam něco kouslo a nehlo se to.

Naposledy upravil(a) Michal Š dne 26 srp 2016 21:10, celkem upraveno 1 x.

Zdenda
Junior člen fóra

Příspěvekod Zdenda » 17 čer 2016 09:07

Tak tohle je jasný důkaz toho, že i stolní soustruh jde přesně seřídit. To, že je sklíčidlo na přírubě o nějakou setinku volnější je běžné, dělá se to právě kvůli vyklepání do nulové házivosti. Mám stejný stroj s původním sklíčidlem a i když jsem té univerzálce nevěřil, tak opakovaně a bez vyklepání má házivost do 0,02. Jinak máš pravdu, pokud nedojde k nějaké ráně nebo nabourání, tu naladěnou přesnost si to zachová. Tím spíš, že se tyhle stroje nebrzdí rázem ale zvolna a taky majitel se k tomu chová úplně jinak, než nějaký osel v zaměstnání, pro kterého je mašina jen kus železa.

Slick7
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slick7 » 17 čer 2016 11:49

Super seřízený, jsem rád, že toto téma po delší době ožilo a byl bych rád, kdyby se tady objevili i další typy a triky. Já osobně používám klasickou univerzální hlavu minimálně, protože v modelařině potřebuji upnout většinou malé a drobné díly a na ty je univerzála moc hrubá. Takže jsem si koupil kleštinový upínač s morze kuželem MK3, k tomu sadu kleštin od průměru 2mm do 20 mm. Upínač se nasadím místo univerzály do morse kuželu v hlavním vřetenu. Má to několik výhod, dovoluje opravdu kvalitní upnutí malých dílů, nepškozuje povrch dílů, protože se síla rozloží po celým obvodu a velice nízká házivost.
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... atici.html

Zdenda
Junior člen fóra

Příspěvekod Zdenda » 17 čer 2016 14:05

Ty kleštinové upínače jsou šikovná věc, Slick to dobře shrnul. Jen bych to doporučil zajistit zezadu vřetena šroubem, jako u frézek. Morse kužel není stavěný na axiální síly, mohlo by se stát, že při práci ze vřetena vyklouzne. Je pravda, že v těchto případech nebývají řezné síly velké, pro klid duše bych to ale tím šroubem zajistil. Tím spíš, že se u malých součástí často používají vysoké otáčky.

Slick7
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slick7 » 17 čer 2016 14:52

Používám to už roky a za celou dobu se mi nestalo, že by se mi to uvolnilo, ale pokud někdo bude chtít, proč né, ale je tu jeden negativ, pokud to uděláte, tak se připravíte o průchozí upínač. Je v něm cirka průchozí otvor do 10mm a občas to využiji při soustružení os a hřídelů. Je spíš zapotřebí jej po použití čistit, protože, upínač je dělaný pro vertikální použití a v horizontálním se rychle zanáší a pokud ho nevyčistíte tak se dostanou piliny mezi kleštiny a při dotažení to nemusí přesně sednout.

Michal Š
Občasný přispěvatel fóra

Příspěvekod Michal Š » 17 čer 2016 16:21

Díky, abych se přiznal tak to mám o 3 desetiny volnější :rofl . No se soustruhem byly víc jak 2 roky tahanice, hlavně s koníkem, ale to až někdy jindy. Na frézce používám přímé kleštiny, kužel ve vřetenu soustruhu má stejnej kužel, takže bych to tak mohl taky využít. Zatím jsem to ale nepotřeboval, už jsem stáčel i 2 mm kolík po desetinkách a v pohodě. Tumlík s CNC fóra upíná taky takhle přes kleštiny a nikdy se mu nestalo, že by se kleština povolila. Univerzálku spíš vůbec nesundávám, třeba lícní desku jsem si nechal vypálit laserem a je navařená na kulatinu a tu upínám do univerzálky :rofl. Používal ji minimálně a když se to dobře vyváží - 2 součásti proti sobě tak si myslím že ani moc nezatěžuju ložiska atd.

Kontrolní kulatinu nemám kalenou a už mám celkem škrábanců, nejspíš vyrobím novou a mám otázku, může být zakalená celá nebo musí být jen povrchově, aby zůstalo houževnaté jádro?

Zdenda
Junior člen fóra

Příspěvekod Zdenda » 18 čer 2016 08:43

Myslíš ten kontrolní měřicí trn? Je skoro jedno, jak bude kalený, hlavní je, aby byl rovný. Není to nijak namáhané, mohla by to být spíš otázka vnitřního pnutí. Stačilo by i jen zušlechtění, to taky přidá na tvrdosti. Jinak, já dělal z mosazi čepy do dveřních pantů a měly průměr 1mm. Malé průměry se dají dělat, fígl je v soustružení na jednu šponu z rozumně velkého průměru.

Michal Š
Občasný přispěvatel fóra

Příspěvekod Michal Š » 18 čer 2016 17:57

Jojo díky, nechal bych ju zakalit a pak nabrousit mezi hrotama jako tuhle co mám, škoda, že sem ju nedal předtím zakalit :sad. není to ten fígl ? :rofl
Obrázek

Slick7
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slick7 » 18 čer 2016 18:01

Zjednodušený princip dlouhotočných soustruhů, ale jak seřizuješ kudlu, protože hádám, že otvor jsi si tam vyvrtal, aby jsi měl zajištěnou souosost přímo vrtákem upnutým ve sklíčidle, takže suportem už potom hýbat nemůžeš.

Michal Š
Občasný přispěvatel fóra

Příspěvekod Michal Š » 18 čer 2016 18:05

obrázek jsem vzal odsud: http://www.jova1.cz/dilna/index.html Je tam spousta tipů a triků. jde pak hýbat leda nožem povolit pošunout a utáhnout :D .Je to v sekci soustružnické nože a skoro dole.

Zdenda
Junior člen fóra

Příspěvekod Zdenda » 19 čer 2016 08:34

Tipů a triků je tam hodně, ale bral bych to s rezervou. Určitě nedoporučuji něco na soustruhu brousit! Ten prach z broušení se i přes opatrnost dostane všude a to dokáže soustruh pěkně zrasovat. Máme v práci na dílně SUI 50 RP, která je broušením tak zničená, že se na ní už nedá dělat. A to má kalené lože!

chazzy93
Junior člen fóra

Příspěvekod chazzy93 » 11 srp 2017 20:02

Taky přidám můj pokus o seřízení házivosti.

Martin Haas
Tatra 805 valník, 1:10
Mitsubishi Pajero, CC-01
Ford F-250 Super Duty Cab, homemade podvozek
Mercedes-Benz Unimog 1:10-rozestavěno
http://kenny666.rajce.idnes.cz/

Slick7
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slick7 » 20 srp 2017 10:35

Co se týká seřizování házivosti hlavy, tak to jsem hodil za hlavu, protože ji přehazuji tak často, že kdybych to měl dělat pokaždé, tak nedělám už nic jiného. Celý problém jsem vyřešil tak, že jsem si koupil kleštinové sklíčidlo s morse kuželem M3, kterou upnu do morse kuželu přímo ve vřetenu soustruhu a házivost je cirka setinu bez jakéhokoliv seřizování, nemluvě o tom, že mi to umožňuje velice přesné upnutí drobných dílů i dílů, které mají velmi krátkou upínací část. Doporučuji všem modelářům.

Zpět na „Dílna, vybavení a pracovní postupy“