Tatra 813 8x8 KOLOS vojenská verze 1:13,5

Představení vašich modelů, fotografie ze stavby a ježdění.
DRracer
Expert fóra
Účastník závodů RCTT: ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 813 8x8 KOLOS vojenská verze 1:13,5

Příspěvekod DRracer » 13 kvě 2011 19:23

Michal Boček píše:Zajímavé video, Davide. Když vidím obě Tatry vedle sebe, nemůžu si odpustit malé srovnání - 813 má podle mě oproti 130 modelovější jízdní projev díky měkčím pneumatikám, větší váze a dvou nápravám vepředu, nebo je v tom ještě něco jiného? -smile

Mas pravdu, taky jsem si toho vsiml a chvili jsem o tom premyslel. T130 ma gumy hodne tvrde, ty nepochytaji zadnou nerovnost, takze vse se prenasi do perovani. Navic vzadu vahadla nepruzi vubec, takze vsechno bere v podstate predek. Na Kolosu jsou gumy zas hodne mekke, pochytaji spoustu nerovnosti. Maji ale jine nectnosti - viz. Pepovy prispevky vyse.

Napadla me ale zajimava souvislost - mate zkusenosti se skutecnymi auty na diagonalnich pneumatikach (ty v sobe nemaji draty jako dnesni radialky)? Pokud ano, vite, ze diagonalky se oproti radialkam chovaji jinak. Typickym prikladem je jizda po kostkach - s dnesni beznou konfekci (typicky fobie f-te-de-icku na hlinach) na radialkach kdyz vjedete na kostky, tak se auto zacne trast vibracemi s pomerne vysokymi frekvencemi a neni slyset vlastniho slova. Na diagonalkach kdyz vjedu na kostky, tak vubec nevim, ze jedu po kostkach - auto se netrese, je zcela tiche, vsechny vysoke frekvence ty gumy pochytaji (podotykam, ze testovaci vuz je Renault 4CV, jehoz hmotnost je okolo 700kg, takze zadnej tezkej terenak ;) ).

Myslim si, ze presne tohle se deje tady - kolos ma jakoby diagonalky, ktere pochytaji vetsinu vysokych frekvenci vibraci, ktere proto nemusi resit odpruzeni vozu (ktere pokud vim zadne neni, protoze vahadla jsou pevna vpredu i vzadu, je to tak, Pepo?)

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 14 kvě 2011 19:11

Jasně Davide, vše je při starém. :wink:
josef.dojcar@email.cz

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 16 čer 2011 20:45

[youtube]hoDmqVxOJGs[/youtube]
josef.dojcar@email.cz

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hanys » 16 čer 2011 20:47

To vypadá na vysokohorskou turistiku :mrk
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

PejaTruck
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PejaTruck » 17 čer 2011 13:04

a všimli jste si, že na horizontu se objevili tři obři :O jinak je to zajímavá lokalita, kde to bylo Pepo? Hezké video
Petr Janeček
Rozestavěno (1:10): Tatra 813 8x8
Dokončeno (1:10) Vybavení dílny

One machine can do the work of fifty men. No machine can do the work of on extraordinary man. - Elbert Hubbard

Střelec
Expert fóra

Příspěvekod Střelec » 17 čer 2011 14:50

To video je luxus.Bylo by lepší,aby kameraman nezvedal tu kameru tak vysoko nad hlínu,když jsou modely dál.Je to pak jako když jedou skutečné vozy.
Střelec - Honza
Ruský stroj - síly zdroj.
-----------------------------------------
DT-30
http://www.youtube.com/watch?v=8VOULfira3o
CZ Truck Trial

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 18 čer 2011 20:31

Videa jsou z akce v Kolíně, kde jsem bohužel nebyl. Snad David přispěje něčím ze své zahrádky. Další videa jsem dal opět k sobě na Youtube. http://www.youtube.com/user/PEPAD159?feature=mhum
josef.dojcar@email.cz

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 18 čer 2011 20:37

Jozef Dojčar píše:Snad David přispěje něčím ze své zahrádky.

Vydrzte jeste, chlapi ;) ... reportaz, fotky i videa budou

Stan
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Stan » 19 čer 2011 17:58

Móóóc hezký videa.Co dodat měl jsem přijet.Opravdu to nešlo......
Tak proto abyste věděli že další KOLOS existuje,vložím pár ilustačních fotek z dneška.Bez komentáře:
Obrázek;Obrázek;Obrázek;Obrázek;Obrázek;
Obrázek.
-geek
Stan

tangokeš
Junior člen fóra

Příspěvekod tangokeš » 19 čer 2011 19:25

Ach jo,to je nádhera,já už fakt budu muset někde ukrást ten čas a začít dělat na té svéBORce.
VW Samba jezdí
Cross Tiger jezdí
Tatra 815-7 BOR 42 ve výstavbě
http://cracken.rajce.idnes.cz/Stavba_Tatry_2

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 19 čer 2011 19:54

S Tebou je to holt těžké Stando :cool , těžší než se mnou :mrk . Pokud by si chtěl vyměnit ty pneumatiky, máme už první várku tvrdších a zatím vypadají dost dobře. Nemusí se ani lepit na ráfek a vzorek se netrhá jako u těch měkších.
josef.dojcar@email.cz

Stan
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Stan » 20 čer 2011 19:19

Je to tak Pepo.Není to se mnou vůbec jednoduché,ale ono to určitě jednou vyjde.Co se pneu týče zatím ještě ,tak půl roku, vydržím a pak to budu muset řešit.Počítej se mnou.Všimni si ,že jsem ve vodě a blátě......Zvětšená vůle v uložení hřídelí kol a je to ....
Napíšu Ti email. -geek
Stan

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 07 črc 2011 21:03

Sraz historických nákladních automobilů, který každoročně pořádá Tatra Historik Klub ČR , je vždy poněkud hektický, ale tentokrát to bylo trochu moc, a navíc všechno jinak.

Pepa nedorazil, modeláře jsem měl na povel sám. Nikdo z nich navíc na tomto srazu ještě nebyl. Ideální stav z minulých ročníků, kdy vždy řídil někdo jiný a já se mohl jen kochat, se tentokrát nekonal, vše jsem musel odřídit sám. Přijel jsem pozdě, ranní rozprava už proběhla, účastníci už foukali vzduch. Než jsem stačil vyndat kameru, proletěla okolo modrá T147. Směr Krychnov, potažmo kolínské náměstí. V Krychnově jsem akorát stačil pozdravit borce s T128 na začátku řady historických vozidel a rychle zpátky na konec řady do LandRoveru (slovy asi půl kilometru chůze).

[youtube]5EWJtLuTfb0[/youtube]

Cestou do Kolína jsem se asi 3x pověsil za účastníky, kteří ztratili cestu ... nakonec jsem pár z nich dokonce dovedl na náměstí sám. Tradiční jídelna na okraji Kolína už v sobotu bohužel nevaří - škoda, vždy to bylo velmi dobré a levné. Pizza na náměstí rozhodně nesplňovala ani jedno.

Pak rychle do lomu, aby se natočilo video, než tam přiletí smečka vyjících vzduchem chlazených přibližovatel v měřítku 1:1 a bude všude hektar prachu a diváků a bude třeba točit vše ostatní než modely. Hlavně už u vjezdu do lomu čekal borec s Kolosem.

V lomu vzácný okamžik klidu: tam, kde jsme v roce 2008 poprvé jezdili, byla teď vybagrována velmi zajímavá "zátoka", kde nás - piloty modelů v počtu 2 kusů (+2 kameramanky) - nic neohrožovalo. Velká škoda, že nás tam tentokrát nebylo víc, úžasně nasvícená scéna, krásně jemný prachový písek, vyschlé řečiště horské bystřiny s kamenitým dnem jako bonus, a to všechno jen pro nás.

Stihlo se půl hodiny, pak se Kolosu objevily problémy, bohužel neopravitelné na místě. Navíc se mi asi podařilo naštvat obě kameramanky (omlouvám se!) ... a věta (tedy ne moje): "teď musíš poslouchat pana režiséra" zapůsobila spíš jako červený hadr na býka.

[youtube]WCGAeNJxt1E[/youtube]

Od Pepy jsem měl bojový úkol - domluvit jízdu v Kolosu. Moje kameramanka viděla Kolosa prvně a byla úplně nadšená (teď po mě chce jezdit terény aspoň s LR). Pilot Kolosa se do toho pořádně opřel, jak máte možnost vidět na videu. Původně jsem myslel, že takto jezdím s Kolosem jen já ve svém 3d simulátoru. Výjezd z lomu, malá 3, velká 3, plný plyn, zatáčka smykem do kopce, podřadit skoro pod plynem ... A vida, hromady kamení - Kolos se jen zhoupnul (hlavami jsme se opřeli o strop a dopadli zpět na sedadla :) ). Cestou dolů malý skokánek - Kolos se nadlehčil, na vteřinu protočil kola, dosedl na zem a poslušně pokračoval dál. Dole v lomu - halda hrubého štěrku. Pár efektních pokusů o její zdolání, ale štěrk je sypká potvora. Vrcholem bylo zapíchnutí Kolosa nárazníkem do hromady ... takže na vysvětlenou pro německé soudruhy, kteří portují mojí T813 do Rigs of Rods - nárazník se při zapíchnutí do bahna skutečně neohne!

[youtube]NhjFy-Mo8gw[/youtube]

Zpátky na statek jsem následoval T141. Top speed 50km/h (tedy s originálními nápravami, nápravy z T111 umožňují skoro 3x tolik), plechový zvuk vzduchem chlazeného dvanáctiválce... pozorovat její rotující buben převodové brzdy byl velmi nevšední zážitek.

Sobotní podvečer na statku byl opět okamžikem klidu. Bylo možno obdivovat jednotlivé stroje. Jako nejzajímavější exempláře tohoto ročníku hodnotím tyto:
1. T148 VS1 (vysokozdvižný sklápeč) - v akci jsem ho viděl prvně.
2. modrá T147 (korba je prý skutečně dochovaná z T147)
3. T813 TP 4x4, která posledních 20km cestou na statek jela (resp. letěla) s prasklým hnacím hřídelem ventilátoru - tedy chlazená pouze náporem vzduchu.

Neděle - nutno dostatečně brzo přiletět do lomu v Chotouni a modlit se, aby přijel někdo, kdo otevře závoru. Ten někdo byl borec s malou nákladní Pragovkou (nevím, jestli byl vůbec účastníkem srazu). Cíl - najít vhodné místo pro modely a pro natáčení. K tomu se LR hodí celkem dobře ... objel jsem lom a ujistil jsem se, že naše místečko z minulého roku bude ok. Tedy až na suchý a sypký písek - jízda v něm byla úplně "vražedná".
V lomu byly tentokrát dva svahy, z toho ten východní vedl tam, kam se minule nedalo vyjet. Redukce, uzávěrka, 2, plnej ... uprostřed výjezdu se začal LR zahrabávat. Cože jsem se to naučil s Tatrou? Správně - příprava terénu - přestat hrabat, scouvat dolů a zkusit výjezd ve vyjetých (umačkaných!) kolejích znovu, hlavně si tam nevyhrabat díry. 3, plnej, držet rychlost ... a povedlo se. Vyndal jsem kameru a už se přiřítili první účastníci. Mimochodem, LR je dobré filmovací vozidlo - dá se snadno vylézt na střechu a rázem je člověk o 2m výše nad terénem.

Opravdovou přípravu terénu ovšem předvedl borec s T138 AV8. Ta má sama o sobě 17 tun a pouhých 180 poníků. Na neujetém písku si musela postupně vyšlapat stopu a po ní vyjet až nahoru. Ostatní účastníci to pak měli o dost snazší.

[youtube]xKmNp1L5xC4[/youtube]

Něco podobného v podání Tatry 815 VVN - zde ovšem měl písečný svah stoupání přes 100%.

[youtube]pJmuv9zGAsw[/youtube]

Dolu jsem se dostal až za hodinu, kdy opadl zájem o tento výjezd a nebyla fronta v obou směrech (!). V tu dobu tam už byly dost hluboké vyjeté koleje. Přijel jsem na "modelářský" plácek, kde se proháněla modrá PV3S a zrovna dojezdila T813 TP 6x6 s podvalníkem. Udělali jsme pár foteček...

Po dvou hodinách se účastníci rozprchli stejně rychle, jako přijeli ... lom osiřel ...

Prostě "všechno špatně" ... :)

Hepcziiik
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hepcziiik » 08 črc 2011 09:52

moc pěkné záběry! Na tom prvním videu v minutě 3:00 to je taky tatra? :shock:
"Výkonnost vozidla není závislá jen na počtu koní, nýbrž na stupni porozumění mezi člověkem a vozidlem" (dílenská příručka Praga V3S)
"Jedete-li s větrem v zádech, naučte se využívat jeho sílu" (příručka k obsluze Trabant 601)

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dave+- » 08 črc 2011 10:17

Pokud si to dobře pamatuji tak je to MAN, ale typové označení už si nevzpomenu

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 08 črc 2011 10:19

Hepcziiik píše:moc pěkné záběry! Na tom prvním videu v minutě 3:00 to je taky tatra? :shock:
Diky ;) . To auto je MAN, navsteva z Nemecka ;)

j.p.m
Klub RC Truck Trial Praha
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod j.p.m » 08 črc 2011 11:02

Pěkná videa.
Byl by nějaký odkaz na ten 3D simulátor?

j.p.m
j.p.m

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 08 črc 2011 11:13

j.p.m píše:Byl by nějaký odkaz na ten 3D simulátor?
Zatim je ve fazi vyvoje (resp. uz par let). Nedavno jsem publikoval par obrazku na Tatraportalu.

Flare
Administrátor
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Flare » 08 črc 2011 18:53

Honzo, na simulaci je zatím asi nejlepší Rigs of Rods ... www.rigsofrods.com ... včetně modelu Tatry parádního ..
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)
S2: Zil 131 6x6
S2: Tatra 813 Kolos 8x8

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Dave+- » 08 črc 2011 19:01

pokud vím, tak právě T813 pochází od DRracera

Zpět na „Můj model“