A 30E - VOLVO dumper

j.p.m
Klub RC Truck Trial Praha
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: A 30E - VOLVO dumper

Příspěvek od j.p.m » 07 kvě 2014 09:54

Tak po dlouhé době kdy se udělalo spoustu jiné práce, jsem se v mezičase návrhu a přípravy výroby převodovky pustil do výroby zadních světel.
P1010474.JPG
P1010473.JPG
Vlastní tělo světla i mřížka jsou z ocelového plechu 1,6 mm. Na mřížce se ještě musí pilníkem upravit otvory, radius zůstává pouze na vnějších otvorech. Zábava byla svařování, ale hlavně přivaření M3 matiček pro přišroubování mřížky. Tam použiju šroubky M3 se šestihrannou hlavou.
P1010469.JPG
Toto je vlastně jenom ochranný rám vlastních světel.
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 07 kvě 2014 10:21

P1010467.JPG
Vlastní světla jsou dvě, obdélníková - směrovky a druhé obrysovky a brzdy, na které použiju jednu ledku a dvě různá napětí. Couvačka je řešena jedním samostatným světlem na rámu pod korbou.
Rám světel je ve skutečnosti ke korbě přivařen. To na modelu bohužel nejde, protože v případě poruchy by byl velmi problematický přístup dovnitř ke světlům. Vyřešil jsem to tak, že v rámu světel je na jedné straně dírka pro čep který je zavařený v korbě a přebroušený aby nevadil při vysypávání materiálu. Na druhé straně je v rámu světla zavařený šroubek M3, který prochází dnem korby mimo vlastní nákladový prostor. Takže celý kryt světel bude přichycený matičkou která nebude moc vidět. Vlastní světla musím teprve vyřešit.
No a protože návrh převodovky je v podstatě hotový, budu dneska objednávat ozubená kola a zatím než dorazí se budou připravovat ostatní díly převodovky.
Pohonná jednotka je již připravená, takže po výrobě převodovky bude pokračování.
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 21 kvě 2015 20:54

Protože jsem dlouhou dobu neposkytoval žádné informace o pokračujících pracích na modelu, pokusím se zase trochu odtajnit to co se v mezidobí dělo.
Převodovka je domeček plný koleček
P1010645.JPG
Protože motor a rozvodovka jsou bohužel umístěny mimo osu, bylo nutné řešit skříň převodovky jako třídílnou s patřičným uskočením jednotlivých komor. Vstupní i výstupní hřídele jsou tudíž na správných místech.
P1010649.JPG
P1010657.JPG
Po patřičné úpravě standartně zakoupených ozubených kol jsem převodovku složil do zkušebního provozu. Vše fungovalo jak má a tak jsem kola odvezl na zakalení. Jejich vzhled po vyzvednutí nebyl nijak pěkný, ale stačilo je pěkně vyčistit a mohlo se začít s kompletací do konečného stavu. Vše co bylo potřeba jsem hned zatěsňoval silikonem. Proti původnímu plánu jsem vrchní kryty převodovky řešil průhledně, plexisklem, do kterého jsem zároveň umístil odvzdušňovací trubičky z mosazi. Jsou ohnuté na 90°, to proto, aby se olej odstřikující z ozubených kol nedostával ven mimo převodovku.
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 21 kvě 2015 21:04

P1010944.JPG
Pro naplnění oleje jsem připravil samostatný otvor s uzavíracím šroubkem.
Přímo na převodovce jsou uchycena dvě serva pro ovládání. Jsou zde tři rychlosti a přepínání směru jízdy s neutrálem.
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 22 kvě 2015 21:16

Na převodovku navazuje rozvodovka pro přední a zadní nápravy.
P1010010a.jpg
Tělo je duralové, plně vyložiskované, rozvod je řešen řetězovými koly. Abych se s nimi nemusel pracně dělat nechal jsem je vyrobit u známého včetně zakalení.
P1010007a.jpg
P1010009a.jpg
Rozvodový řetízek je šuplíková zásoba z nějakého přístroje. Psí kost pro připojení přední nápravy jsem původně dělal pomocí doma vybroušeného radeka. Sice se to povedlo udělat, ale ve finále jsem ji potřeboval asi o 3 mm delší. Než bych ji znovu vyráběl radekem s následným "přesným" dopasováním pilníkem, raději jsem se pustil do výroby kuličkovače, který je velice dobrým pomocníkem a dá se s ním velice pěkně pracovat. Tedy až po tom, co sem se s ním naučil.
j.p.m

tangokes
Expert fóra
Účastník závodů RCTT: ne

Příspěvek od tangokes » 23 kvě 2015 07:48

otvorech. Zábava byla svařování, ale hlavně přivaření M3 matiček pro přišroubování mřížky. Tam použiju šroubky M3 se šestihrannou hlavou

A co použít lisovací matice?
tangokes (Riči)
Zde můžete sledovat stavbu Tatry
http://cracken.rajce.idnes.cz/Stavba_Tatry_2

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 23 kvě 2015 11:41

No a kam bych ty matice nalisoval? Koukni se pořádně na obrázek. -surprised
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 23 kvě 2015 19:11

Náhon na zadní nápravy je řešen z rozvodovky přes dvojitý kardan, průchodem přes hlavní kloub, výsuvným kardanem na druhou průchozí nápravu a dalším výsuvným kardanem na koncovou nápravu.
P1010048a.jpg
Na nápravách je trochu problém s uzávěrkama, jdou docela těžko ovládat, tak se s tím bude ještě muset něco udělat.
Ještě se vrátím k brzdám které jsem se rozhodl mít funkční i trochu maketové. Tvar a hlavně velikost jsem odladil na modelu ze silonu na který jsem dolepoval papírové proužky pro určení správného průměru, kdy budou brzdy správně fungovat. Po proměření jsem si udělal výkres od ruky a pustil se do kutání duralu a ve výsledku vzniklo toto.
P1010007a.jpg
P1010008a.jpg
To že jsem musel ráfky kol vyvložkovat ocelovým kroužkem už jsem psal. Pakny mají samozřejmě nalepené osinkové 3 mm pásky. A ve finálu to vypadá asi takto.
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 23 kvě 2015 19:59

P1010019a.jpg
Naštěstí jsem ve svých zásobách měl i dostatek vhodných pružinek, udělal jsem klíče pro rozvírání paken a bylo hotovo. Jak jednoduché.
Celkové ovládání brzd jsem zatím neřešil, ale jak jsem tak předběžně uvažoval o lanovodech, tak to tak úplně jednoduché nebude. Tomu se budu věnovat zase někdy až na to bude nálada.
Dost jsem si užil když jsem začal připravovat nádrže na benzin a hydraulický olej. Původně jsem kapsy na čumáku vyvařil víčkama a udělal z nich nádrže na benzin. Bohužel při tlakování z nich funělo kde se dalo. No prostě se s tímhle řešením od začátku nepočítalo. Pomocí mýdlovky jsem zjišťoval místa úniku a snažil se je provářet, ale nakonec jsem to vzdal a pracně vevařená vrchní víčka jsem karboflexou znovu vypreparoval a na frézce upravil tvar.
P1010721.JPG
Nově jsem se rozhodl pro jednu nádrž na benzin a jednu na hydrauliku. Připravil jsem nová víčka s návarkama se závity a přímo na víčka jsem navařil nádrže.
P1010717.JPG
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 23 kvě 2015 20:14

P1010719.JPG
Udělal jsem záslepky a takto vzniklé nádrže jsem natlakoval. Ani bublinka. Přišlo další vyváření již kompletně připravených nádrží do upravených prostor.
P1010735.JPG
Toto jsou nádrže po osazení šroubeními na benzin a hydrauliku.
P1010748.JPG
j.p.m

tangokes
Expert fóra

Příspěvek od tangokes » 23 kvě 2015 21:37

No a kam bych ty matice nalisoval? Koukni se pořádně na obrázek.

Jestli sem ty obrázky dobře pochopil,tak by to šlo na ty tři plíšky co tam máš navařené.
tangokes (Riči)

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvek od Jozef Dojčar » 23 kvě 2015 21:45

Moc pěkné Honzo :yes . Nenech si do toho kecat.... :mrk :wink:

tangokes
Expert fóra

Příspěvek od tangokes » 23 kvě 2015 21:49

:bandit Tak určitě.
tangokes (Riči)

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 24 kvě 2015 08:04

Ahoj Pepo, díky za pochvalu. Práce pokračují pomalu, ale přeci. Teď si hraju s kabinou z Ms plechu.
Tangokeš - prosím tě, žádné plíšky tam navařené nejsou, jsou to matičky M3, ono tam místa nazbyt není tak proč dávat další materiál. A před lakováním se ještě bude všechno dolaďovat.
j.p.m

tangokes
Expert fóra

Příspěvek od tangokes » 24 kvě 2015 08:07

Aha,ono to jako matička nevypadá.Sorry
tangokes (Riči)

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mila198 » 25 kvě 2015 06:46

Moc pěkně se na to dívá, jak ti to roste,Obrázek ale zřejmě to také hodně přibývá na váze. Asi s tím potom nebude jednoduchá manipulace, Obrázek kolik už to asi váží? Obrázek

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 25 kvě 2015 07:02

Roste roste, ale kolik váží nevím, nějak jsem to neřešil. Až bude komplet tak zajedu na digitálku do sběrných surovin. Manipulace jednochuchá nebude určitě. Auto, nebo spíš vozejk jedině s nájezdama.
j.p.m

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mila198 » 25 kvě 2015 20:04

Já jsem myslel i manipulaci v dílně, Obrázek vím o čem mluvím, přestože já to mám dost hliníkové, ale musel jsem si pořídit kočku, protože sám to nejsem schopen ani sundat ze stolu...Obrázek natož tvůj železník! Obrázek

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 26 kvě 2015 18:44

Prostoru mám dostatek a pracovní stůl je pro manipulaci taky dost velký. Až bude definitivně hotovo, sjedu po nájezdech, potom zůstane na zemi. Pro případný další model uvažuju o zvedacím pracovním stolu na kolečkách.
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 30 kvě 2015 18:34

Tak dneska odpoledne jsem byl domluvený v pískovně na focení a oměřování obludy. Už jsem to využil několikrát, jezdím tam i pro materiál a vždycky tam byla čtyřicítka. Jaké bylo moje překvapení, když už za branou jsem tam viděl třicítku. To co stavím. Když jsem se potom od hlídače dozvěděl že už ji tam mají dlouho, tak jsem myslel že mě klepne. Doposud jsem fotil a měřil tu čtyřicítku a potom přepočítával. Takže jsem lezl a kreslil, měřil a fotil celé tři hodiny, určitě návštěvu brzo zopakuju. Budu asi muset opravit některé věci které jsem již udělal aby to více sedělo podle skutečnosti. Materiálu jsem si připravil dost, takže jdu stahovat fotky a dále zpracovávat nákresy. Musím hodně pohnout , je zájem ukázat modely na Modelhoby, tak pokud by se to do té doby povedlo dokončit....
j.p.m

Odpovědět