Tatra 130

tangokes
Expert fóra
Účastník závodů RCTT: ne

Re: Tatra 130

Příspěvekod tangokes » 09 pro 2016 22:40

Nechť ukáže test,ale že to bude napínavé?
tangokes (Riči)
Zde můžete sledovat stavbu Tatry
http://cracken.rajce.idnes.cz/Stavba_Tatry_2

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 09 pro 2016 23:40

Takže doplnění reportáže, resp. uvedení porovnání stoupavosti souprav na pravou míru. Ještě jednou děkuji Ričimu za upozornění.
Tatra 815 Agro už jela po mostě v okamžiku, kdy byly nájezdy vypodloženy gumovou rohoží - právě aby to autům neklouzalo. O tomto tuningu jsem vůbec nevěděl. Vozy Scania a Peterbilt se pokoušely překonat most ještě bez rohoží.

Nicméně přesto si myslím, že Scania by stoupání zvládla, pokud by měla namontovaný kardan i k poslední nápravě (přeci jen chybělo málo), a že by naložená Agrovka zvládla stoupání i bez gumových rohoží.

Budiž toto výzva k rozhodnutí na některé z příštích akcí ;) .

tangokes
Expert fóra

Příspěvekod tangokes » 10 pro 2016 19:33

Tak jest, a tak bude vykonáno!!!
tangokes (Riči)

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 28 pro 2016 23:20

Těsně před Štedrým dnem: Tatra připravena na zimní provoz - deka přes kapotu a terénní řetězy, poprvé nasazené na všech nových pneumatikách. Doufejme, že bude letos sníh ;) .

Obrázek

A právě teď už i v našich končinách sníh konečně padá! Na rychlo jsem udělal pár nočních fotek.

Obrázek Obrázek

Původně jsem chtěl, aby Tatra trochu zapadala sněhem. Ten je ale zatím hodně mokrý - kabině to nevadí, ta je odolná, ale pro dřevěnou podlahu korby to dobré není.

Po návratu jsem korbu důkladně utřel na svátečně nazdobeném stole (byla to nejbližší volná pracovní plocha :) ). A hle, olivová barva Tatry krásně ladí s větvičkami jehličnanů a jmelím, tak ještě jedna sváteční fotka pro radost.

Obrázek Obrázek

jirka
Expert fóra

Příspěvekod jirka » 30 pro 2016 10:20

hezká fotečka !!!
TATRA 816 LIWA 8X8 VALNÍK - 1:10 - rozpracováno

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 30 pro 2016 16:08

Děkuji Jirko!

A nyní pokračování - druhý den ráno nás přivítalo slunečné a mrazivé počasí. Vyrazili jsme s Tatrou na malou expedici. Cílem bylo zjistit chování pneumatik s řetězy ve sněhu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Jak je patrné i z fotek, sluníčko svítilo opravdu silně a v poledních hodinách už byl sníh zase převážně mokrý a těžký.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Sluneční paprsky zahřívaly černé pneumatiky, až se z nich kouřilo. Na druhé straně vozu se na nich pro změnu mokrý sníh měnil v led. Tyto efekty značně znepříjemňovaly jízdu - sníh se na kola nabaloval a Tatra při jízdě nepřirozeně poskakovala.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Celkově se ale potvrdilo, že nové pneumatiky s řetězy fungují. A přestože hrabání ve sněhu bylo dost, žádný z řetězů tentokrát Tatra neroztrhla.

Sníh přes noc vydržel a dokonce krásně zmrznul. Dopoledne jsme tedy vyrazili na další krátkou expedici na oblíbený mechový palouček. Sotva jsem připravil Tatru, přijeli nás pozdravit myslivci :) . Rychle pochopili náš záměr fotit a natáčet v čerstvém sněhu, tak svůj vůz uklidili mimo zorné pole kamer.
Děkujeme!
Zde Tatra stojí mezi čerstvými stopami mysliveckého přibližovadla :) .

Obrázek

Tatra ale zpočátku odmítala poslušnost - příjem signálu byl stejně žalostný, jako v Ostravě. To už není náhoda, anténa schovaná v kabině zřejmě chytá něco, co by chytat neměla, je nutné ji přemístit.

Obrázek

Zkusil jsem ji vytáhnout ven a položit na korbu. Situace byla ještě horší (vlivem oplechování korby).

Zbývala poslední možnost, které jsem ale moc šancí na úspěch nedával - umístit anténu pod přijímač (kde byla úplně poprvé, když byla Tatra nová). Anténu jsem ji natáhnul, přeložil napůl a pečlivě smotal přímo pod přijímač. Zázrak - Tatra konečně začala poslouchat - dokonce ze všech směrů a mohl jsem se od ní vzdálit i na 5 metrů.

Vychutnejte si tedy další sněhové fotečky, které jsem tentokrát pořídil až po téměř dvou hodinách ježdění (a natáčení).

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Tatra se ochotně vyšplhala i do kopce na sousední pole.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Nové pneumatiky fungovaly dle očekávání. Přestože zmrzlý pružný materiál Flexfill 92A je výrazně tvrdší než za běžných podmínek, pneumatiky bez jakýchkoli problémů vydržely další test a lze je tedy nyní považovat za vyzkoušené ve všech provozních režimech Tatry. Při zběžném ohledání pneumatik po návratu jsem zatím nenašel žádné známky praskání ani ve sváru.

Firmě Fillamentum a zejména panu řediteli Dolečkovi bychom chtěli za tento materiál pro 3D tisk ještě jednou poděkovat a těšíme se na další spolupráci.

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 30 pro 2016 18:21

Fakt nechápu, jak dokážeš Tatru takhle pokaždé naleštit i po těch letech provozu......
josef.dojcar@email.cz

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 30 pro 2016 18:41

Pepo, děkuji za uznání - tím spíš, že leštění naposledy probíhalo na jaře, když se montovaly nové pneumatiky.
Prostě jsi ji skvěle vyrobil, no ;)

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hanys » 01 led 2017 17:55

Moc pěkný fotky Davide!
Kde prodávají tak hezky načechranej sníh? U nás je 650m.n.m a ani vločka...
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 01 led 2017 18:21

Díky Marťo,
nadmořská výška v místech focení byla přesně 935m n.m. a druhý den 582m n.m.
Sníh jsme vychytali úplně pohádkově, už zase mizí :(

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 02 led 2017 16:44

A je tu první ze sněžných videí. Bylo slunečné zimní odpoledne a sníh byl krásně přemrzlý. Není třeba více slov, vychutnejte si záznam z jízdních zkoušek nových pneumatik.

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 02 led 2017 17:19

Já si to už vychutnal, byl jsem sedmý :lol:
josef.dojcar@email.cz

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 02 led 2017 17:20

Děkuji a blahopřeji k 7. místu absolutně :)

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 07 led 2017 18:06

Druhé sněžné video - více slunce a také výrazně více sněhu.

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hanys » 07 led 2017 18:45

Hezké video Davide :mrk
Tlačil jsem tatru očima, když před tou sněhovou bariérou chyběla přední uzávěrka... super průjezdy. Dopravní značka v pozadí vypadá jakoby by byla v měřítku.
Hanys
rctruckercom@seznam.cz

tangokes
Expert fóra

Příspěvekod tangokes » 07 led 2017 19:05

Pěkné,ale připadá mě že ty řetězy spíš slouží k tomu aby se na kolo mohla nabalit vrstva sněhu. :rofl :rofl :rofl
tangokes (Riči)

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 07 led 2017 20:30

Hanys píše:Hezké video Davide :mrk
Tlačil jsem tatru očima, když před tou sněhovou bariérou chyběla přední uzávěrka... super průjezdy. Dopravní značka v pozadí vypadá jakoby by byla v měřítku.
Díky Marťo, to já ji taky tlačil očima i povely z vysílačky ;) . Nestačilo to, uzávěra vpředu ve skutečném autě nebyla a v takovém terénu je každé poháněné kolo dobré, to víš sám nejlépe. Bylo nutné couvnout a průjezd několikrát opakovat. Sněhu bylo moc, Tatra ležela na rouře ;) . A ta značka se mi tam taky líbí, záměrně jsem ji zakomponoval i do jedné sady fotek.
tangokes píše:Pěkné,ale připadá mě že ty řetězy spíš slouží k tomu aby se na kolo mohla nabalit vrstva sněhu. :rofl :rofl :rofl

Díky Riči, částečně máš pravdu - tady byla ale kombinace několika faktorů, které přispívaly k tomu, že se na pneumatiky nabaloval sníh:
  • V případě, že se pneumatiky ohřívají od slunce během přestávky nutné k přemístění video techniky, sníh vlhne (dokonce jsem viděl obláčky páry!) a o to lépe na kolech drží. Otázku ohřívání pneumatik jsme řešili už v roce 2008 u příležitosti tohoto videa:

Tehdá se mi to zdálo nepravděpodobné, ale tentokrát jsem se na tehdy popisované efekty zaměřil a je to tak. Všimni si, jak na mnoha záběrech jsou kola na jedné straně auta "obalenější" než na druhé.
    Mimochodem, můžete porovnat, jak se změnil vzhled vozu za dobu provozu.
  • Když se auto otočí o 180°, natátý sníh se ve stínu změní v led, což definitivně "zabetonuje" řetězy na pneumatikách. K čištění pneumatik od sněhu totiž přispívá, když jsou řetězy volně pohyblivé po pneumatice (pak se taky méně trhají). Jakmile pevně drží (ať už vlivem drapáků nebo kusů ledu :) ), zabraňuje to čištění gumy - tedy přesně co popisuješ.
    Srovnej s předchozím videem, kde sníh byl přemrzlý, slunce mírné a mráz. Tam se sníh na gumy lepil jen velmi sporadicky a Tatra se ho dokázala rychle zbavit.
  • Když je slunný den, sníh sám o sobě taje a tím lépe tvoří hroudy a drží pohromadě. Zde bylo lehce okolo nuly, sluníčko hřálo - ostatně na výše publikovaných fotkách si můžeš všimnout kapek na předním nárazníku.
  • Výška sněhové vrstvy byla na tomto místě příliš vysoká. K nárazníku je to skoro metr (v modelovém měřítku). T130 se dokáže prohrabat sypkým přemrzlým sněhem, jehož výše dosahuje na nárazník, ale fakt to musí být sníh sypký, aby koly "dosáhla" na zem.

Nicméně platí, že řetězy skutečně výrazně zlepšují průchodivost vozu, zvlášť v případě jednoduché montáže pneu na celém autě. Když do podobného terénu vezmu Agrovku, zdaleka jí to nejde tak dobře (řetězy mít nemůže, utrhly by zadní blatníky). Zkoušel jsem to před rokem (kdy měla T130 zákaz vjezdu do sněhu, jistě si vzpomínáte proč).
Z našich čtrnáctin je ve sněhu lepší jen Standův Kolos, to jsme experimentálně ověřili už před lety v Tatrahospodě.

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 07 bře 2017 21:17

O 10 let, 757 příspěvků a přes 100 tisíc shlédnutí později ... Vzpomeňme založení tohoto vlákna přesně 4.3.2007 ve 12:20 ;)

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 07 bře 2017 21:50

Uctil jsem ji vteřinou ticha :time :party
josef.dojcar@email.cz

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hanys » 08 bře 2017 06:52

Kulatiny na fóru, gratuluji :hand
Jen je škoda, že těch 10 let nevydržely fotky na úložištích.
Tak na zdraví :drink a ať se daří.
Hanys
rctruckercom@seznam.cz

Zpět na „Civilní nákladní auta“