Tatra 130

Odpovědět
DRracer
Expert fóra
Účastník závodů RCTT: ne
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 130

Příspěvek od DRracer » 26 kvě 2018 07:17

Vážení příznivci Tatry 130, teď slíbený "rybářský příspěvek", tedy testy před loňskými Domažlicemi:

S naší Tatrou se nám staly už všelijaké příhody, ale tohle je přeci jen poprvé.

Zatímco jsem se připravoval na projížďku po pláži, abych před Domažlicemi otestoval selfie-kameru, objevil se na hrázi rybníka maník s Octavií TDI (Ten Dým Ignoruj).

Zastavil, stáhl okénko a zakřičel na nás: "víte, že se tu nesmí chytat ryby?!".
Nechápavě jsem na borce zíral ... ryby? Proč se mě ptáte na ryby? Nesmí se tu chytat a co jako?

A pak mi to došlo - Tatra stála na pobřeží těsně u vody, z dálky mohla vypadat jako čerstvý tmavý úlovek (kterému bíle svítí oči :) ). Já byl asi dva metry od ní a vysílačkou mířil přímo na rybník. Z dálky vypadala lesklá anténa jako rybářský prut :) . Má krásná paní borcovi duchapřítomně vysvětlila, že ryby nás skutečně nezajímají a že to zelené je model náklaďáku. Borec se jen usmál, zamával a zmizel. Zřejmě místní "müslivec". Tohle se vám s anténou 2.4GHz nestane ;) .

Obrázek

Na doporučení expertů Tamiya fóra jsem si před akcí v Domažlicích obstaral srovnávač článků, neb jsem pojal podezření, že stávající baterie už nejsou v nejlepší kondici. Své dvě starší NiMH baterie jsem formátoval během nedělního sepisování domažlické reportáže a nestačil jsem se divit. Po několika cyklech se znovu nechaly nabít téměř na cílovou kapacitu. Dokonce se probudila i původní NiCd baterka z Tatry, o které jsem předpokládal, že už má několik článků definitivně zničených. Bohužel obě starší NiMH se vysokým špičkovým proudům už brání a jejich velký vnitřní odpor se s každým nabíjecím cyklem zvětšuje. To by mě zajímalo, zda lze nějak zvrátit (obávám se, že nikoli).

Zato 10 let stará NiCd má ve finále jen jeden článek horší a nevydrží nabitá déle než 2 dny. Nabít se však stále nechá a dává špičkové proudy dostatečné nejen k pohonu Tatry, ale i všech čínských RC hraček, co tu mám (a jejich odběr je vyšší, než u Tatry).

Mohu tedy ze své zkušenosti potvrdit již mnohokráte napsané - NiCd baterie snesou dost hrubé zacházení (i mráz) a jejich živostnost několikanásobně překračuje životnost NiMH baterií. K nové NiMH baterii se budu chovat podle všech doporučení (řádně formátovat, skladovat částečně nabité) a uvidím, jestli vydrží déle, než ty staré (čili déle než rok a půl).

Odpovědět