3D tisk

Nabídky k prodeji pro RC trial modely, díly, služby.
Pravidla fóra
Pro bazar platí následující pravidla: jde o soukromou inzerci nebo nabídky malovýrobního charakteru týkající se výhradně modelů aut. Autor inzerátu je povinen uvézt dostatečné kontaktní informace, nezavádějící obsah inzerátu a po skončení jeho platnosti požádat o jeho smazání. Pro ostatní přispěvatele platí, že komentáře se mohou výhradně týkat inzerátu (např. upřesnění předmětu koupě či prodeje).

V jednom tématu může být pouze jeden inzerát, předmět tématu by měl vystihovat obsah inzerátu - prosté "prodám" nic neřekne.

Inzeráty nebo příspěvky neodpovídající pravidlům budou smazán bez dalších upozornění.
Neon3
Nováček na fóru
Účastník závodů RCTT: ne

3D tisk

Příspěvek od Neon3 » 29 zář 2014 11:20

Ahoj všem :) Nabízím Vám tisknutí dílů na 3D tiskárně. Tisknu z materiálu ABS, takže pevnostně jsou na tom vytisky opravdu dobře :) Tisknout se dá skoro vše od stojánků na mobily, doplňky na karoserii, karoserie, náhradní díly a spousta další, dle fantazie. Vstupní data nejlépe 3D model ve formátu STL, pokud by s tím byl nějaký problém, není problém pomoct s tvorbou 3D modelu nebo převést na požadovaný formát. Programy na to mám. Pokud by byl jakýkoliv dotaz, stačí napsat SZ nebo email tom.havlan@seznam.cz. Vše je jen o domluvě :) Zde pro představu pár už vytisknutých dílů :)
PS: Výrobky se dají jednoduše brousit, tmelit a lepit lepidly na ABS (toulen, aceton) :)

Doplňky na Tatru 1:14
Obrázek

Obrázek

Držáky:
Obrázek

A ještě zkušební díly pro Hanyse :)

Obrázek

Obrázek

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk

Příspěvek od DRracer » 30 zář 2014 18:35

Jaká je minimální tloušťka vrstvy, kterou je tvá 3D tiskárna schopna vyrobit? Obrázky vypadají na 0.2 - 0.3 mm, ale těžko soudit.
S takto hrubým výtiskem je obecně více práce, pokud je určen na něco, co má být vidět zvenku auta (typicky díly karoserie). Musí se to kitovat a brousit a často se při tom ztratí vytištěné detaily.

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 30 zář 2014 20:36

Koncem týdne bych měl mít menší trysku, takže budu schopný tisknout i vrstvu 0,2mm :-) To, co je na fotkách, je převážně z 0,3 vrstev ... Díky za dotaz :)

Otomar
Nováček na fóru

Příspěvek od Otomar » 30 zář 2014 20:42

Podle obrazku to vypada na fyziku a Reprap.
Jaka je cena za cm3?

Hanys> hadam, ze sem te inspiroval s 3D tiskem.

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 30 zář 2014 22:37

Podle cm3 se to brát moc nedá, záleží na složitost dílů a spíše době tisku ... Orientačně hodina tisku cca 150-200,- ... Ten díl pro Hanyse se tisknul pro představu okolo 20min ... Jinak přikládám ještě foto, co jsem tisknul :-) Nemá to teda s autama nic společného, ale abyste měli představu ...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hanys » 01 říj 2014 11:23

Otomar píše:Hanys> hadam, ze sem te inspiroval s 3D tiskem.
Máš pravdu inspiroval :mrk napadá mě spousta dalších možností použití a hlavně to ušetří čas a nervy při řešení různých detailů.
Další plus je cenová dostupnost, kterou Tom nabízí.

Díly od Toma dnes dorazily, díky za ně.

Jeden kousek, ten, co měl problém s bočníma dírama, jsem podrobil brutálnímu testu:
Obrázek Obrázek

Materiál je až překvapivě houževnatý, v oblasti bočních dír to šlo zlomit jednoduše, protože tam není až tolik "masa". Vzniklou půlku už ručně rozbít nešlo, zkoušel jsem ji zlomit ve směru šipek, ale jen se to mírně ohlo a vrátilo zpátky.
Když už nestačila síla rukou, použil jsem kombinačky. Zde musím uvést, že síla, kterou jsem na destrukci použil se v modelu a při plánovaném použití dílu ani vyvinout nedá!! Kombinačky díl rozložily na jednotlivé "vrstevnice". To mě vede k závěru, že při navrhování dílu by bylo vhodné tuto vlastnost "loupání" zohlednit a díl navrhnout tak, aby v této rovině nebyl extrémně namáhán.
Při dalším testu přišel na řadu šmirgl a příjemné zjištění o opracovatelnosti materiálu. Zkusil jsem šmirglem upravit vnitřní rádius tak, aby sedl na rozvodovku a během chvilky seděl jak pr*del na hrnec :mrk
Co se týká hrubosti povrchu, danou tloušťkou jednotlivých vrstev, je to v cajku. Na pohledové díly, jak psal David bude potřeba tmel. Zkoušel jsem to stříknout plničem bez předchozího broušení a mezery se hezky zalijí. Pro výsledek A1 2-3 vrstvy plniče, každá broušená pod vodou a je to. Pro použití na mém podvozku bych díl nechal bez úprav, pouze vytisknout rovnou z černého materiálu případně v plánované barvě podvozku.
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRracer » 01 říj 2014 11:53

Hanys: co si pamatuju, Pepa si s kitováním výtisku kabiny T138 docela užil. Taková trivka to zase nebyla. A to se jednalo o tloušťku vrstvy 0.2mm.

Ještě prosím nabízejícího o stanovisko k otázce důvěrnosti zdrojových souborů tištěných dílů a případných záruk, pokud by zaslané zdrojové STL unikly do nepovolaných rukou. Děkuji.

Otomar
Nováček na fóru

Příspěvek od Otomar » 01 říj 2014 14:19

Hanys> Na té první fotce se mi zdá, že vnitřek modelu je vyplněn voštinou. Kdyby jsi potřeboval, tak lze vyplnit model úplně a dá se ještě pevnost zvýšit.
Jinak to vypadá celkem k světu.

PS: možná by bylo dobré naše komentáře dát do zvláštního vlákna, jako diskuze k 3D tisku obecně.

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 01 říj 2014 14:35

Díky Hanysovi za "minirecenzi" :)

Jinak ještě k té pevnosti. Pokud by bylo potřeba, dá se nastavit i 100% vyplnění vnitřku modelu, takže by v materiálu nebyla žádná dutá místa ... Já, pokud není důvod použít více, používám 25% výplň. Dá se také nastavit styl výplně (rovnoběžné čáry, tvar včelí plástve apod.). Čím více výplně, tím samozřejmě delší doba tisku a více spotřebovaného materiálu ...

Na opracování povrchu se mi osvědčil klasický šmirgl a po broušení nejlépe přetřít toulenem nebo jiným rozpouštědlem. Povrch se hezky zaleje a je i pevnější. Někde jsem četl i o tzn. glazování ... Modely zavřou do uzavřené nádoby se skleničkou rozpouštědla a pomocí výparů se povrch zacelí, je pevnější a hezky lesklý. Osobně jsem to ale zatím nezkoušel ... Pro zajímavost video, které jsem našel. Tam tomu pomáhají ještě zahříváním toho acetonu ... http://www.youtube.com/watch?v=Jv-CbnB8Uz4

A co se týče té důvěrnosti, jak píše DRracer ... Tiskárnu mám jako hobby k RC modelům a dalším koníčkům, které mám, takže na tom rozhodně neplánuji zbohatnout. Baví mě to a pokud mi někdo pošle podklady pro tisk, beru je a přistupuji k nim jako k vlastnictví dotyčného, takže je nebudu rozhodně někde šířit dál nebo tisknout více kusů a prodávat ... Na toto téma už jsem se bavil i s Hanysem ... To jen pro ujasnění ...

PS: Pokud by měl někdo zájem, existuje i velké uložiště modelů určených k tisku, tak můžete kouknout : http://www.thingiverse.com/newest :-)

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRracer » 01 říj 2014 15:15

Neon3 píše:A co se týče té důvěrnosti, jak píše DRracer ... Tiskárnu mám jako hobby k RC modelům a dalším koníčkům, které mám, takže na tom rozhodně neplánuji zbohatnout. Baví mě to a pokud mi někdo pošle podklady pro tisk, beru je a přistupuji k nim jako k vlastnictví dotyčného, takže je nebudu rozhodně někde šířit dál nebo tisknout více kusů a prodávat ... Na toto téma už jsem se bavil i s Hanysem ... To jen pro ujasnění ...
Děkuji za stanovisko

Jerry
Občasný přispěvatel fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerry » 01 říj 2014 20:58

S tim toulenem je to dobrej návrh! Rozhodně vyzkouším až se kolem toho mihnu. Nitro má třebas opačnej účinek, to pak plasty zgumovatí (stačí tejden ve výparech nad hladinou při pokojovej teplotě). Ale u ABS to nemám potvrzený.

Darkr
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Darkr » 01 říj 2014 21:31

Pevnost dílů je obdivuhodná a ten aceton, taky paráda :D

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hanys » 02 říj 2014 08:53

Otomar píše:PS: možná by bylo dobré naše komentáře dát do zvláštního vlákna, jako diskuze k 3D tisku obecně.
Dovolil jsem si příspěvky týkající se 3D tisku přesunout jako citaci do vlákna o tiskárnách, kdyžtak to admin může upravit:

viewtopic.php?f=10&t=1434&p=33499#p33499
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 12 říj 2014 22:55

Opět něco na ukázku :-) Část nápravy a dvě malá pouzdra s vnitřní kulovou plochou ...

Obrázek

Obrázek

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 19 říj 2014 23:52

Tak zase něco za tento víkend :) Blok motoru do Tatry 1:10 (délka 116mm) + pár dílů ...
Obrázek

Obrázek

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 06 led 2015 16:24

Ahoj, sdílím zase pár fotek, co jsme za poslední dobu tiskl pro inspiraci :)

Středy kol + paraboly na MAZe
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Mřížka Tatra + nějaké další díly
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Taková kravina pro radost :)
Obrázek

Otomar
Nováček na fóru

Příspěvek od Otomar » 06 led 2015 21:38

Mřížka se povedla, ale ty "ucpávky" na Tatru se ti nějak odlepily od podložky :-(

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 07 led 2015 10:43

Vím, je to neustálým boj s tím odlepováním a zvedáním okrajů :( Někdy to vyjde krásně, někdy se to holt lehce odlepí, ale ještě jsem si s tím lehce hrál a teď už by to mělo být ok :) Jinak děkuju (y)

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRracer » 07 led 2015 11:54

ABS je z tohoto důvodu velmi zákeřný a nevyzpytatelný materiál. U běžných tiskových vrstev 0.2mm to není tak hrozné, ale u jemnějších ano. V podstatě se na to nesmí ani kýchnout, aby se to nezačalo vlivem teplotního gradientu uvnitř celé kroutit. Vyhřívaná podložka je na větší věci málo (navíc u některých strojů nemá ani dostatečný tepelný výkon k dosažení >95°), musí to být celé zakrytované a uvnitř udržovat relativně vysokou teplotu.
PLA je o dost benevolnentnější materiál, ale taky umí pozlobit :)

Neon3
Nováček na fóru

Příspěvek od Neon3 » 07 led 2015 22:37

Je to přesně tak :) Ale vzhledem k dalším vlastnostem ABS u mě stále vede. Tiskárnu jsem nedávno komplet zakrytoval, podložku topím na 110°C a zatím to docela jde :) Díky za reakci :yes

Odpovědět