Soustruh pro domácí dílnu

Domácí dílna, nářadí a technika, postupy a modelářské technologie.
Odpovědět
HonzaP
Občasný přispěvatel fóra
Účastník závodů RCTT: ne

Soustruh pro domácí dílnu

Příspěvek od HonzaP » 11 pro 2006 21:03

Když už tady padlo téma vrtačka, rád bych se zeptal odborníků, co si myslíte o tomto soustruhu od Promy:

http://www.promacz.cz/katalog/obrabeci/ ... sm300e.htm

Víte o něčem pro modelařinu vhodnějším v takovéto cenové hladině?
Nebo je toto pro modeláře dostatečné?

Díky za komentáře.

Mimochodem také prosím o vyjádření, jestli byste stáli o vytvoření nového oddělení ve fóru, něco jako 'vybavení dílny' (kam by se přesunuly tyto příspěvky) nebo je lepší ponechat to ve fóru Stavba modelů

Dík

Flare
Administrátor
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh pro domácí dílnu

Příspěvek od Flare » 11 pro 2006 21:35

Tak tohle už si ani v 4+1 kde jeden pokoj, prozatím nazvaný dílna, nicméně v očích ženy též jako "dětský v krátkodobém horizontu" opravdu neumím představit, 40 kg už je docela dost 8)

Domácí dílnu bych opravdu možná oddělil, resp. do této sekce dal všechno od obrábění, pracovních postupů po "jaké lepidlo". Nicméně zkušenost z jiných diskuzí, až moc témat také není dobře, špatně se v tom orientuje pak.

Aleš Papoušek
Klub RC Truck Trial Praha

Příspěvek od Aleš Papoušek » 12 pro 2006 09:04

Pro základní modelařinu dobrý, ale nemůžeš očekávat zázraky a očekávat , že na tom budeš dělat jako na velké mašině. Kvalitativně je Proma na dobré úrovni a přesnost je taky na slušné úrovni. Možná bych zvýšil cenovou hladinu o kousek výš (cca 20tis), tam se dá sehnat o stupeň vyšší kvalita.
Aleš

Slick7
Senior člen fóra

Příspěvek od Slick7 » 12 pro 2006 09:19

Proma patri uz k tem kvalitnejsim, sam bych si podobny soustruh koupil, ale nemam ho kam dat, snad nekdy :( Jinak jak psal Ales, taky souhlasim s tim, ze priplatit si nekdy je lepsi, ale i tak pocitejte, ze spoustu penez vrazite jeste do dovybaveni za ruzne noze, unasece, trny, hlavy, atd, protoze k soustruhu se vetsinou dodava pouze zakladni sada nozu a klic ke sklicidlu. :?
Jinak jsem taky pro zalozeni noveho oddeleni na foru, at je v tom prehled. :)

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hanys » 12 pro 2006 16:40

V podobné cenové hladině jako je mini 300 od Promy je tento soustruh od Noellu - jen pro srovnání.
http://www.noell.cz/download/DOCS/E0177 ... /e0177.jpg
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

Baterfly
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baterfly » 13 pro 2006 12:50

Tohle je taky zajimavy a vešlo by se to i do bytu.
http://www.uni-max.cz/DetailPage.asp?LA ... PN=&SORT=#

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 13 pro 2006 13:48

Zajímavé, ale jenom hračka. Měl jsem možnost si to osahat.
j.p.m
j.p.m

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 13 pro 2006 16:10

Posílám několik zajímavých stránek, možná to někomu pomůže
http://steamer.cz/
http://www.vavra-soustruhy.cz/
http://bedair.org/9x20camlock/9x20project.html
j.p.m
j.p.m

Baterfly
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baterfly » 13 pro 2006 21:45

Chtěl bych vás poprosit jestli byste k tomu soustruhu mohl napsal víc. Na větší práce by to asi nebylo, ale na na malé věci by to mohlo stačit. Jaká je vůbec kvalita provedení. Předem Díky.

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 14 pro 2006 13:41

Nevím co víc k tomu napsat. Za málo peněz tomu odpovídá i kvalita, sám prodejce se ke kvalitě nechtěl moc vyjadřovat a to je co říct.
j.p.m
j.p.m

Baterfly
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baterfly » 16 pro 2006 21:30

Díky to uplně stačí, o tom nemá smysl ani uvažovat.

Procházel jsem ty další odkazy a našel pár inspirací na stavbu nečeho malého a šikovného co by mohlo existovat i v panelákovém bytě. Přemyšlím o nejaké konstrukci kde místo saní jsou dvě tyče na kterých jezdí suport a koník. Něco asi do 50 cm celkově na délku, na výrobu dílů a drobností na modely aut. Aby se to po praci dalo vzít a strčit do skříně.
Chtěl bych se zeptat vás zkušených jestli by bylo možné na tu kostru soustruhu použít silnější desky pevnostního hliníku EN AW-6060, prodavají to v ruzných profilech. Prípadně jestli by bylo rozumnější použít nejaky lepší železo.

http://www.lathes.co.uk/emco/page12.html

Střelec

Příspěvek od Střelec » 15 bře 2007 17:12

Ahoj Batrfly,mám dotaz na tvůj dřívější článek:(kopie)

našel pár inspirací na stavbu nečeho malého a šikovného co by mohlo existovat i v panelákovém bytě. Přemyšlím o nejaké konstrukci kde místo saní jsou dvě tyče na kterých jezdí suport a koník. Něco asi do 50 cm celkově na délku, na výrobu dílů a drobností na modely aut. Aby se to po praci dalo vzít a strčit do skříně.

Podařilo vám dát dohromady nějaký šikovný strojek dohromady???Máte nějaký plánek??jsem ve stejné situaci,v paneláku.Děkuji.H. :wink: :wink:

Aleš Papoušek

Příspěvek od Aleš Papoušek » 16 bře 2007 09:50

Z vlastní zkušenosti bych se do vlastní výroby nepouštěl. Kdysi dávno jsem toužil po soustruhu a peněz moc nazbyt nebylo. Začal jsem přemýšlet o vlastní výrobě a dokonce jsem začal. Ještě bych našel v dílně rozdělaný suport a vřeteno, ale po té co jsem zjiztil, že dodržet přesnost je nad moje síly a peněženku, jsem skončil. Pak jsem objevil soustruh od Vávry http://www.vavra-soustruhy.cz/ a zakoupil ho. Je to jednoduchý výrobek vhodný do paneláku. Není to uplně ideální soustruh, ale na základní věci a přesnost stačí. Ale jak šel čas, tak přestal vyhovovat právě kvůli přesnosti a omezeným výkonem (malá tříska, malý rozsah otáček, tuhost...) a tak to skončilo zakoupením pořádného soustruhu s broušeným suportem a robustní konstrukce. Je pravda, že to už není panelákový stroj (pár jich je v paneláku). Dá se najít výrobek, že vypadá jako dospělý soustruh, ale velikostí se vejde do skříně. Nesmí to být ale koupeno v bauxxx, ale od specializovaných prodejců (i když tam kvalita taky není vždy zaručena).
Na druhou stranu neříkám, že vyrobit si vlastní soustruh nejde, ale chce to mít za sebou možnost výrobních možností na profi mašinách (pak ale nepotřebuji soustruh doma).
Aleš

Baterfly
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baterfly » 01 čer 2007 10:35

Chtěl bych se zeptat stavitelů modelů s jakymi parametry soustruhu si vystačí při vyrobě dílů na auta. Zajímala by mě točná délka a průměr, jestli je potřeba aby vřeteno bylo duté a jestli využíváte kuželovou díru ve vřetenu. A jaky posuvy stačí na křížovém stole u frézky.

Co se týče vlastního návrhu tak zatím mám dva nápady. Obojí s použitím vodících tyčí. Jedno řešení je klasické koncepce dvou tyčí a to druhé že ty tyče budou po celé délce na podpěrách.

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 01 čer 2007 11:17

Ahoj, já sám jsem strojně vybaven velice slušně, záleží na tom jaké máš prostorové možnosti a také jakým modelům se chceš věnovat. Ideálně si myslím průměr hlavy 100 mm a točná délka aspoň 300 mm, průchozí vřeteno je určitě dobré a mnou často používané, kužel ve vřetenu mám a také dost používám. U frézy je to podobné s problematikou prostoru a velikostí modelu, od toho se samozřejmě odvíjí ostatní.
j.p.m
j.p.m

Baterfly
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baterfly » 01 čer 2007 11:54

Díky. Uvažoval jsem o 80mm hlavičce ale ono už to není takovej rozdíl. Prostory mám omezené tím že bydlím v paneláku takže soustruh může mít délku do 65cm aby se vešel do skříně. Už jsem konečně sehnal firmu co je ochotna a schopna vyrobit jedno vřeteno a par dílů k tomu. Tak snad se to nějak posune dál. Auta mam v plánu jen menší kategorie a pak neco v 1:16.
Ještě bych se chtěl optat jestli je lepší aby se vřeteno mohlo pohybovat nahoru a dolu kvůli frézovaní nebo je lepší přípravek na suportu.
Tady je jeden z prvních navrhů, dalsi vypadaji prošku jinak ale nemám k nim obrázky. http://img176.imageshack.us/my.php?imag ... ruhrh4.jpg

Fugas
Občasný přispěvatel fóra

Příspěvek od Fugas » 01 čer 2007 12:29

Uloženie toho vretena na tých dvoch tyčiach, pre posuv pri frézovaní, to asi nieje dobrý nápad. Resp. zdá sa mi to málo tuhé. Pri sústružení/frézovaní sa to asi dosť rozkmitá od odporu noža pri obrabaní, a kmity + vlastná frekvencia kmitania vie narobiť problémy.

Aleš Papoušek

Příspěvek od Aleš Papoušek » 01 čer 2007 13:35

Taky si myslím, že uložení vřetene na tyče bude problémové z hlediska tuhost. Další je, jak při takovém uložení řešit pohon vřetena. Pokud bude motor upevněn k rámu stoje, pak je proměnlivá vzdálenost oso motoru a vřetena. Pokud bude motor uložen na tyčích jako vřeteno, pak je problém s tuhostí.
Myslím si, že celá koncepce není vhodná. Pokud je požadavek na přesnost musí se koupit dost robustní vodící tyče (i na podélný suport) pak k tomu odpovídající pohybové šrouby. To všechno hodně stojí. Pak samotné uložení těchto komponentů bude nákladnou záležitostí (přišroubovat to nějak k U-čku není to nejlepší). Pak samotná výroba vřetene, pokud bude z kvalitního materíálu, broušený kužel atd. bude hodně drahé. Další samotné uložení vřetene do předepjatých ložisek, které musí být v robustním uchycení kvůli kmitání je další rána do peněženky. Pak až se spočítají všechny náklady, tak to bude na úrovni profi soustruhu. Pokud se něco ošidí, tak bude tuhost, přesnost a životnost na hobby soustruzích a cena bude slále dost vysoká. Pak je fakt lepší jít do Bau... a něco si tam vybrat. Budu vědět do čeho jdu a budu moc hned na něm dělat. Pokud si to budu dělat doma, výsledek snažení bude najistý a čas strávený na výrobě soustruhu bych mohl věnovat pro modely.
Aleš

Baterfly
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baterfly » 12 čer 2007 13:53

Chtěl bych se vás co máte stroje čínské vyroby jak vám drží kuželové nástroje v MK dírách? Jaky jsou s tím problémy?

Nevíte někdo jaky má MK kužel poměr uhlu? Jestli 1:10 nebo 1:20?

PejaTruck
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PejaTruck » 01 črc 2007 20:43

Ja mam soustruh od noella (http://www.noell.cz/download/DOCS/E0177 ... /e0177.jpg) a nemuz u si stezovat...jen sem si musel dovystredit konika... jinak ty morse kuzely mi drzej dobre a ty uhly mas v nasledujici tabulce
Obrázek

Odpovědět