Pro potenciální problémy s přihlášením tady na fórum, pokud by se vám objevila chyba přihlášení, není problém v hesle ale v cookies. Nutno vymazat mezipaměť a cookies v Nastavení vašeho prohlížeče.

Soustruh-technologické postupy atd.

Domácí dílna, nářadí a technika, postupy a modelářské technologie.
Odpovědět
Slick7
Senior člen fóra
Účastník závodů RCTT: ne

Soustruh-technologické postupy atd.

Příspěvek od Slick7 »

Založil jsem radši nové téma, protože dle mě to nemá nic společného se seřizováním soustruhů a ani nemá být toto téma rádcem pří výběru vhodného soustruhu pro modeláře, na to už tu jedno téma je. Do tohoto tématu bych byl rád, kdyby jste přispívaly svými poznatky, radami, typy a otázkami na téma jak co upnout, jak udělat vhodný nástroj, přípravek.
Našel jsem si na netu jednoho neskutečně šikovného chlapíka, co na soustruhu dělá fakt hodně věcí a má tam několik hodně zajímavých vychytávek, například elektronickou děličku, další poháněčku na nástroje atd, ale dneska bych se rád zeptal na něco jiného.

Chlapík si dělá sám soustružnické nože, dokonce i tvarové frézy,protahováky, ale zatím co já jdu metodou vybrušování už zakaleného materiálu, on si koupí materiál ještě nekalený, udělá si potřebný tvar a pak to teprve zakalí. Nedělá si podle mě ani hlavu s přesnou teplotou, prostě nažhavit a šup s tím do oleje a je to.
Nedělá si ani zas až tak velkou hlavu s broušením důležitých úhlů, které do nás byly na škole lity, že musí být a světe div se funguje mu to a dobře.
video zde: https://www.youtube.com/watch?v=nZsnGhwsjjo

No, už to někdo z vás taky zkoušel udělat si takhle nástroj?
Naposledy upravil(a) Slick7 dne 12 zář 2016 07:18, celkem upraveno 1 x.
TXT Tarantule, CB-MB Actros, T813 6x6TP, T816Tomeček Dakar, CC-01, AP-50, AP-32

Zdenda
Junior člen fóra

Re: Soustruh-technologické postupy atd.

Příspěvek od Zdenda »

Není to nic nového, já si tak někdy před víc než 15 lety dělal tvarový nůž pro soustružení dřevěných držátek pro otvírání šuplíků. Použitelné jsou obě metody, záleží však hodně na požadovaném tvaru a hlavně na materiálu, který to má obrábět. Na dřevo a plast je možné si takhle nouzově materiál nože zakalit, pro obrábění kovů bych už dal přednout vybroušení tvaru do polotovaru z radeka. Geometrie řezných nástrojů je velká věda, pokud má ale člověk pro obrábění buňky a praxi, dokáže si s dvoukotoučovou bruskou vystačit. Kdysi v udělej si sám byl návod, jak dělat kotoučové tvarové frézy na dřevo. Pokud si vzpomínám, chlapík do vysoustruženého polotovaru vyřezával zubové mezery rozbruškou. Vzhledem k otáčkám těch fréz bych to radši nezkoušel, tohle už chce mít ty nástroje vyvážené.
Jinak, ony ty poučky o geometrii nástroje v praxi často selhávají. Záleží na materiálu co se obrábí, na stavu stroje a hlavně! na zvolených řezných parametrech. Třeba soustružnický nůž může mít ideální geometrii i lamač třísek, ale pokud je soustružník kopyto a s mašinou to neumí, nikdy kvalitní práci neodvede.

gecko-x
Junior člen fóra

Příspěvek od gecko-x »

Amen
Rád pomůžu - poradím, ale jsem cholerik, tak opatrně
http://gecko-x.rajce.idnes.cz/

Slick7
Senior člen fóra

Příspěvek od Slick7 »

No, já právě radeca mám a vybrušovat z toho tvarový nůž je rasovina! Za prvé jste omezeni jednoduchostí kotouče a jeho hrubostí, ruku na srdce, kdo má doma profi brusku na broušení kotoučů a kolik jich máte typů ,tvarů a hrubostí kotoučů? A za druhé, jde ten klasický kotouč touto metodou rychle do kytek a po takovém broušení je zralý na kompletní srovnání diamantem. Nemůžu si pomoct, ale tohle je velmi rychlá, přesná a efektivní metoda, jak si udělat tvarový nůž. Znám ještě jednu možnost, jak si udělat perfektní tvarový nůž z radeca a to pomocí řezání drátu, ale to je zase jiná cenová.
Já bych se chtěl o tohle v budoucnu pokusit, nastuduji vhodné materiály (většina nástrojových ocelí jde dobře obrábět) a pak nastuduji kalení a jde se na věc.
Za další mě tam zaujala ta technika soustružení volnými noži, které částečně držíte v ruce a částečně jsou opřené a materiál dotváříte podobně, jako na soustruhu na dřevo, nebo se to používalo na hodinářských soustruzích.
No, ale ten odkaz jsem tam nedal jen kvůli výrobě těch nožů, jsou tam i pro mě nové techniky jak si přesně upnout obráběnou součást, třeba to lepení sekundovým lepidlem, je to velice jednoduché a efektivní, už to někdo z vás zkoušel?

Zdenda
Junior člen fóra

Příspěvek od Zdenda »

Vyřezat tvar na drátové řezačce je samozřejmě nejlepší, ale jednoduché tvary není tak těžké vybrousit v ruce. Třeba nože na klínové řemenice, upichováky, nože s venkovním rádiusem, závitové nože a mohl bych pokračovat. Je to ale i o tom, že se nůž při broušení rychle přehřeje a taky to chce čas. Opravdu si budu dlouho pamatovat broušení klínu na řemenice do radeka 25x25......
Jinak ty materiály na nože, dá se použít 19 312 nebo 19 436, ta je ale křehčí, pro větší obsah chromu.
No a lepení vteřiňákem, už jsem to s úspěchem použil v práci na CNC frézce. Pěkně se tak gravíruje do dvouvrstvého plastu, který se jinak těžko upíná.
Dalo by se to dobře využít při frézování PSH desek pro autíčka a jiné potvory.

Michal Boček
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Boček »

Vypadá to zajímavě Martine, až budu zase potřebovat tvarový nůž tak to určitě vyzkouším. Myslíš že je potřeba vyrábět je z ještě nekaleného materiálu, nebo postačí vzít nějaké radeco, to popustit, obrobit a pak zakalit?
Kdysi sem z normálního radeca dělal tvarový nůž na disk a bylo to pěkná drbačka:
Obrázek Obrázek Obrázek
Ale zarazilo mě že ten chlápek to soustružil tvarovým nožem už od začátku :nerd - já sem si to nejdřív nahrubo udělal klasickým a tvarový sem použil v podstatě až na finální tvar a radiusy.
patřím nejen k nim - http://www.uds.unas.cz 8)

Slick7
Senior člen fóra

Příspěvek od Slick7 »

No, to věřím, já jsem si dneska taky vybrušoval radeco a hodinka pryč jak nic. No, mě to taky dostalo jak do toho valí naplno.
Cestou popustit radeco, ofrézovat, vyvrtat a vypilovat tvar dle potřeby a pak znovu zakalit, to bych asi nedělal.
Já dneska zkusil to soustružení s volným nožem a podpěrou a šlo to fakt pěkně, udělal jsem si krásný tvar dle potřeby nato tata.
Ještě se mi líbí, jak používá tu fialovou barvu na značení a pak ji vyčistí benzínem, nebo něco takového, neznáte to někdo, dá se to sehnat?

jezdec
Občasný přispěvatel fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jezdec »

Ta barva, nebude na to náhodou možné použít rozředěnou (nebo ne) barvu z propisky?

Slick7
Senior člen fóra

Příspěvek od Slick7 »

Zajímavá myšlenka, to by asi byla dobrá drbačka dojit tubičky z pera. Co takhle modrý inkoust?

PETRNO
Nováček na fóru

Příspěvek od PETRNO »

Marťas, jestli se nepletu, tak je to tušírovací barva.
Tady jeden odkaz http://www.ebcolor.cz/CS/Cenik

Slick7
Senior člen fóra

Příspěvek od Slick7 »

Jo, myslíš berlínskou modř co se používá na zaškrabávání, no, to by mohla být, ale je naředěná, protože normálně je to hustý jako zubní pasta.
Zkusím sehnat a bude se experimentovat :-)
Co říkáš Peťo na ty soustružnický nože, má je zajímavě broušený. Já si včera jeden takhle zkusil nabrousit a nic moc to nešlo, spíš nic. :D
Někde to ještě musí mít podbroušený a není to vidět.

Michal Š
Junior člen fóra

Příspěvek od Michal Š »

Úhly ve videu má všechny správně, jelikož je to tvarovej nůž. Všechny tvarový, rádiusový nože vybrušuju z radeca, v úspoře času bych to u frézování a soustružení nože, a následném od oka kalení neviděl spíš naopak, nástrojovka taky nebudu zrovna levná, oproti radeku za pár korun.

jirka
Expert fóra

Příspěvek od jirka »

k obarvení obrobku na rýsování se dá použit tohle https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/ho ... l/p/085381
TATRA 816 LIWA 8X8 VALNÍK - 1:10 - rozpracováno

Odpovědět