3D tiskárny

Domácí dílna, nářadí a technika, postupy a modelářské technologie.
Darkr
Senior člen fóra
Účastník závodů RCTT: ne
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvekod Darkr » 16 úno 2017 21:13

Extrémizmus :) Parádní práce :)

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvekod Jozef Dojčar » 16 úno 2017 22:16

Hele, a kam přijdou baterky :lol: -wink
josef.dojcar@email.cz

j.p.m
Klub RC Truck Trial Praha
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod j.p.m » 16 úno 2017 22:30

To je nová generace - řízení silou vůle. -smile
Zkusil jsem si to na bio feedbegu a opravdu to funguje. Sice mi to chvílí trvalo než jsem to zvládnul, ale je to parádní.
j.p.m

jirka
Expert fóra

Příspěvekod jirka » 16 úno 2017 23:14

dvakrát palec nahoru jednou za TATRU a za druhé za sQělou práci, jen pozor na terity
TATRA 816 LIWA 8X8 VALNÍK - 1:10 - rozpracováno

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 17 úno 2017 10:43

Díky za zpětnou vazbu, chlapi.
Pepo, baterky v tomto nebudou :D , cíle tohoto projektu jsem definoval už na začátku svého spisku: měla to být dřevěná hračka pro ověření nových funkcí mého 3D editoru a pro demonstraci vlastností dřevěného materiálu Timberfill pro ostatní modeláře.
Tím ale do budoucna nevylučuji možnost 3D tisku této karoserie za účelem stavby RC modelu. Hlásí se někdo dobrovolně :) ?

Tedy i řízení je nyní klasicky ruční, bez možnosti zatáčení, sílu vůle také můžeme prověřit :) .
Ale když už jsem to dělal, tak v měřítku 1:14, ať to můžu vozit na korbě T130. Teoreticky se tato auta potkat ve skutečnosti mohla. První verze T607 byly postaveny v roce 1950, byť můj model je pozdější evoluce.

Jirko, otázku termitů můžeme prověřit na nějaké akci - hlásí se někdo dobrovolně k zajištění správně motivované a dimenzované populace tohoto hmyzu :D ?

Michal Š
Junior člen fóra

Příspěvekod Michal Š » 17 úno 2017 21:44

Tak to je paráda :yes :rock, 0,2 mm tlošťka vrstvy vypadá fakt jak dřevo :rofl.

Jerry
Občasný přispěvatel fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jerry » 21 úno 2017 17:57

Kluci neblbněte!

V jednom vláknu mají zmenšenou továrnu na výlisky karosářskejch dílů a podvozkovejch skupin, tu zase čtu o "výrobě" dřeva, však už mi to nepřipadá jak na modelářskym fóru, ale jak kroužek černý magie. :D

Prostě jen žasnu!

Apropo: Nechystá se někdo k centrálnímu foukání kol včetně kompresoru a ventilků? :P

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mila198 » 24 úno 2017 20:43

Tak jsem chlapci zakoupil čínského Průšu. Má to někdo doma, má s tím někdo nějaké zkušenosti... Já jsem naprostý začátečník, a tak bych uvítal každý příspěvek, radu, podnět, názor...

Obrázek

vincent
Nováček na fóru

Příspěvekod vincent » 25 úno 2017 10:00

já mám originál průšu a jsem naprosto spokojený

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mila198 » 26 úno 2017 09:20

To je ale úplně jiná cenová relace. :!: Zatím žádné jiné reakce, já jsem si myslel, že těch číňanů tady mezi vámi bude víc, nebo jste všichni někde na prázdninách? :?: :!:

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 26 úno 2017 09:32

Po více než 2 letech zkušeností s dvouhlavým Felix3 (což byla úplně jiná cenová kategorie) můžu konstatovat v podstatě toto:
1. pokud je mašina nastavena na 100%, produkuje 100% výsledky napsané na propagačním letáku. Ale běda, jak člověk opomene nějakou drobnost.
2. mašina obsahuje (obsahovala) několik hrubých konstrukčních a výrobních chyb
3. výrobce ale tento model nezavrhnul a stále nabízí upgrady a opravy, které se mi dodavatel aktivně snaží nabídnout (za což děkuji)
4. firmware je dlouhodobě stabilní, nezaznamenal jsem jediné selhání z důvodu firmware

Kdybych se dnes rozhodoval pro 3D tiskárnu, volil bych originál Průšu I3 kvůli jeho detekční sondě (za jejíž jméno bych tu na fóru možná dostal "banán" :) ) a speciální tiskové ploše, která nevyžaduje patlání čímkoli. Navíc dnes již umí rozlišení tisku takové, jako můj Felix před 2 lety.
Na Tvé tiskárně vidím plochu ze skla, očekávej velkou "zábavu" při tisku čehokoli jiného, než PLA.

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mila198 » 26 úno 2017 10:11

Tak konečně něco k věci - díky. Ale ty jsi doktore, zase úplně jiná kategorie, protože já jsem naprostý začátečník. S tou julčovou sondou to dělají i číňani, ale bylo mi řečeno, že pokud nikam nespěchám, a mám čas na seřízení, tak je to škoda vyhodit 35 USD.

Obrázek

I tato mašina obsahovala dost podstatné nedostatky, :!: například pojezdové tyče, které byly v toleranci + 0,4 a - 0,35 mm, :ne ale abych to nemusel reklamovat, což ani nevím jak, jsem zajel za klukama do hutního skladu, kde jsem si vybral tyčku s tolerancí - 0,05 mm, a pojezdy jezdí jak po másle. :clap
No a s tou skleněnou plochou... :?: vždyť to měla i doposud snad i Průšova tiskárna, a muselo se to mazat lepidlem a stříkat rozpuštěným plastem, nebo se mýlím, a už si to nepamatuji, co jsem četl?! :O
Já si myslím, že na to, abych si to vyzkoušel, hlavně jestli to vůbec zvládnu, :think to nebude tak úplně k ničemu, amožná ani pro mnhé další modeláře... Teď ji mám smontovanou, ale nevím jak dál, protože to už není moje parketa, a musím počkat na vnuka, aby to pomohl zprovoznit - nebo mi ty poradíš? Ale to by muselo být naprosto polopatisticky!

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DRracer » 26 úno 2017 11:03

Nechtěl jsem tě hned z kraje odrazovat mými "kecy" o náročnosti 3D tisku, ostatně moc vám všem přeju, aby vám 3D tisk fungoval a byly z toho výborné výsledky. Nicméně jsi naznačil hlavní kámen úrazu 3D tisku. Ten nespočívá v mašině a jejím seřízení (to vy strojaři umíte o několik řádů lépe než my softwéráři), ale ve správném nakrmení daty!

Umíš ve 3D navrhovat modely tak, aby byly tisknutelné?
Víš, jak pracuje slicer a jak ho doslova donutit ke správným (tisknutelným) výsledkům?

Jestli má někdo ze zde přítomných odkaz na slicer lepší než Simplify3D, KISSlicer a Slic3r dohromady, prosím o odkaz, rád prověřím (resp. vyvrátím). Chci dokonalé supporty (KISSlicer), dokonalý povrch (Simplify3D) a adaptivní výšku tiskové vrstvy (Slic3r), ale bez chyb jednotlivých softwarů. Vím, že to jde, ale bohužel zatím ne naráz :( . Zatím pokecat s Jettim o úbytku sněhu v Himalájích je o řád pravděpodobnější :( ...

Pokud, jak píšeš, máš čas si s tím hrát, čeká tě náročná a dlouhá cesta k pochopení všech zákoutí a vrtochů mechaniky svého stroje, softwaru a obcházení jeho chyb a 3D modelování ke krásným, čistým a stabilním výtiskům. Jde to, ale ani já (jakožto vystudovaný 3D grafik programátor) jsem netušil, kolik toho budu muset nastudovat a zvládnout.

Začni tím, že se ti mašina připojí do počítače a bude ochotna reagovat na základní povely (zvednout hlavu od plochy a pohyb X a Y). Pak zkus zahřát hlavu na správnou teplotu a vytlačit materiál. Pak nahraj jednoduchý model (ideálně krychli) do počítače, proveď slicing a zkus to nahnat do tiskárny. Postupuj po malých krůčcích, pečlivě studuj manuál a přemýšlej u toho. Držím palce!

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mila198 » 26 úno 2017 12:33

Děkuji ti za odpověď, :clap ale v tom začátku mi připadá, jako by jsi psal nějakou cizí řečí... :S Kreslit ve 3D neumím, ale opět na to mám někoho mladšího, kreslí mi synovec, a všechny mé modely už nakreslil. Tisknout chci jen malé drobnosti, které by možná zvládlo i malé dítě uplácat na pískovišti.
A teď k tvému poslednímu odstavci: Začni tím, že se ti mašina připojí do počítače a bude ochotna reagovat na základní povely :sweat A v tom je ten zakopaný pes, protože neumím anglicky, abych si něco přečetl, a tyhle jedničky a nuly, plus to odborné názvosloví mi nic moc neříkají... Takže buďto počkám na vnuka, až bude mít čas, nebo mi někdo polopatisticky poradí, co a jak udělat, krok za krokem. Třeba by se to mohlo hodit i někomu jinému, s podobnými neznalostmi. Zatím jsem tiskárnu připojil přes USB-éčko, rozsvítil se display na tiskárně, počítač ji zaregistruje zvukovým signálem, ale nevidí ji. Nebo ji nevidím jen já?! :sad

Darkr
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Darkr » 26 úno 2017 15:29

Nejsem žádný odborník na PC, ale myslím si, že problém by mohl být v nenainstalovaném ovladači (driver), který bývá součástí balení na cd nebo flash disku. Někdy je nutné si ho stahnout z netu od výrobce. Pokud si tedy tiskárnu jen připojil a nic neinstaloval hledal bych problém tam .

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mila198 » 26 úno 2017 17:15

Tak to máš možná pravdu, ale jako součást to nebylo, a když jsem něco stahoval z internetu, tak to po mě chtělo nějaké nastavení.... a všechno v angličtině, že jsem nevěděl co mám zaškrtnout, doplnit... a tak jsem to vzdal. Já jsem byl v tom domnění, že je těch tiskáren mezi vámi více, a že mi někdo poradí z vlastní zkušenosti, ale asi tomu tak není. :doh

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mila198 » 26 úno 2017 22:34

Tak večer dorazil vnuk, a nebylo to jednoduché jak povídal, že je za patnáct minut pryč, ale nainstaloval to. Není to však bez problémů, protože jeden krokový motor (x) stále jezdí obráceně. :yawn

Hepcziiik
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hepcziiik » 27 úno 2017 10:16

Miloši, není to na ty Tvé obří modely poněkud malá tiskárna? :-D

3D tisk je jistě velkým pomocníkem a přeji abys to zvládnul ke své spokojenosti. Doba jde dopředu, co jsme dříve pižlali lupénkovou pilkou si dnes necháme pálit nějakým paprskem, co se žužlalo pilníkem, to dnes necháme opracovat cnc frézou. Myslím že naprosto v pořádku (i když i ta pilka a pilník má stále své nezastupitelné místo v dílně, alespoň u mě)

Já jeden čas o 3d tiskárně uvažoval taky. Bohužel nebo bohudík (to aktuálně nejsem schopen posoudit) jsem viděl výtisky několika štastných majitelů těchto tiskáren a podle mého názoru byl výtisk ve valné většině tragedie. Chyby v tištěném objektu, příliš silná tisková vrstva (ať si kdo chce co chce říká, síla vrstvy 0,1 nebo dokonce 0,2mm je prostě pro modelařinu v našem a menším měřítku nepoužitelná, pokud nechci na kytování a broušení nechat ruce. Ale chápu, že kdo si 3d tiskárnu pořídil, je z toho nadšený, že z toho zkrátka něco leze...). Takže jsem se nakonec rozhodl, že odborná práce se má svěřit odborníkům a čas, který bych musel věnovat studování, jak správně v 3D kreslit a jak donutit tiskárnu správně tisknout, raději věnuji věcem, které umím (nebo si to o sobě alespoň neskromě myslím) a to nervování s výtisky přenechávám raději DRracerovi :-D Mám jistotu, že mi od něj vždy dorazí balíček s perfektním bsahem :-)
"Výkonnost vozidla není závislá jen na počtu koní, nýbrž na stupni porozumění mezi člověkem a vozidlem" (dílenská příručka Praga V3S)
"Jedete-li s větrem v zádech, naučte se využívat jeho sílu" (příručka k obsluze Trabant 601)

Mila198
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mila198 » 27 úno 2017 13:44

Jirko, já nebudu tisknout celé modely, :shake ale většinou jen takové drobné části, které kdybych dělal ručně, tak se z toho zvencnu. Zatím stále předělávám, protože jsem tak trochu puntičkář, a to co mi prodali Číňani, já nemohu nechat tak. Například pojezdové tyče jsou v toleranci +0,4 mm a -0,35 mm. :sad Na jedné tyči ložiska skoro nejezdila, a asi by to ani ty krokový motory neutáhly, a na druhé to vaklalo jako kolo na žebřiňáku. Sehnal jsem tyčky, které jsou všude -0,05 mm, a jezdí to jako po másle. Když se nám to včera podařilo rozpohybovat, tak jsem zjistil, že ty závitovky stojí také za ... Měli průměr maximálně 7,62 mm, :sad takže ta kleština co je dole drží je skoro neupnula, a když jsem to přitáhnul červíkem, tak to šmajdalo, a na to se já nemohu dívat, a asi by to nedělalo dobrotu, tak jsem opět zajel koupit závitovku, která má v průměru 7,91 mm, a ta v té kleštině v pohodě drží. Toto mi nedělá problémy, ale jak elektronicky otočit chod motoru, to nevím, to by mi musel poradit Doktor racer. Tady možná o tom něco píšou, http://www.geeetech.com/forum/viewtopic ... 17&t=17037, ale já tomu s překladačem Google nerozumím. Jinak budu muset předělat uchycení pohonného řemenu ze zdola nahoru. Ale tímto výčtem neduhů to nekončí, je tam ještě několik kopanců, které musím vyřešit.... :whew

vincent
Nováček na fóru

Příspěvekod vincent » 27 úno 2017 17:02

ty jsi za to dal co jsem koukal nějakých 7000 a má to spoustu problémů. já jsem na tom byl s 3d tiskem podobně jako ty a taky anglicky neumím. nejdříve jsem začal stavět rebela, ale pak jsem se rozhodl koupit průšu. nechci mu tady dělat nějakou reklamu. 3d tisk je stále v plenkách a průša je dos dobrý i pro začátečníky. sice mě to stálo 18 000, ale mám podporu po internetu, aktualizace a další vývoj v před, nejrůznější videa atd. já být tebou tak to číňanům omlátím o hlavu a koupím si zase průšu. kvalita tisku zatím nebude tak kvalitní jako vstřikovaný plast do formy. když dělám díly na podvozek tak to moc neřeším jen to vezmu glaspapírem a když je to věc estetická přichází na řadu tmel, ale jen ve slabé vrstvě

Zpět na „Dílna, vybavení a pracovní postupy“