Pro potenciální problémy s přihlášením tady na fórum, pokud by se vám objevila chyba přihlášení, není problém v hesle ale v cookies. Nutno vymazat mezipaměť a cookies v Nastavení vašeho prohlížeče.

3D tiskárny

Domácí dílna, nářadí a technika, postupy a modelářské technologie.
Flare
Administrátor
Příspěvky: 4299
Registrován: 12 lis 2005 10:39
Skype: flarecz
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3D tiskárny

Příspěvek od Flare »

Vzhledem k poklesu cen domácích tiskáren a zlepšující se kvalitě - zejména jemnost odskoku vrstvy - pomalu stojí za to o tom uvažovat.

První zajímavá vlaštovka pod 20.000 Kč je tohle:

http://www.conrad.cz/3d-tiskarna-vellem ... MDEzNzYwS0

Rozměry (D x Š x V) 600 x 450 x 600 mm
Provozní napětí (text) 12 V/DC
Hmotnost 8,7 kg
Vybavení
Lineární kuličková ložiska 8 a 10 mm
Technologie FFF (Fused Filament Fabrication) pro PLA a ABS
Kompatibilita s FTDI USB 2.0 to Serial, Arduino™ (hlavní deska podobná Sanguino)
Základní rychlost tisku: 120 mm/s
Max. rychlost tisku: 150 až300 mm/s
Rozlišení osy X a Y: 0,015 mm (nejmenší pohyb osy X a Y), Z: 0,781 μm (pohyb osy Z), Základní rozlišení: Stěna (X,Y): 0,5 mm a vrstva (Z) : 0,20 – 0,25 mm
Vlastnosti
Tato „tiskárna“ dokáže vytisknout, respektive sestrojit trojrozměrné objekty s rozměry až 20 x 20 x 20 cm
Rychlost tisku (stavby) až 300 mm/s
Nejmenší pohyb osy X a Y: 0,015 mm
Rozsah dodávky:
Tiskárna
Černá hadička (bužírka) z umělé hmoty PLA (5 m)
Síťový napájecí zdroj (230 V AC)


[youtube]MNEZLUXctf8[/youtube]
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)

JirkaW
Expert fóra
Příspěvky: 1390
Registrován: 16 lis 2007 22:20
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Praha, Česká republika

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od JirkaW »

A jejej. Teď jsi otevřel složité téma.
Trošičku jsem kolem toho lítal a porovnával s CNC frézkama a gravírkama. A můj závěr. Když to nutně nepotřebuji tak to chce ještě chvilku počkat.
Samozřejmě obě májí své výhody a nevýhody. V mém případě to bylo ještě doplněno naprostým nedostatkem času. Tím myslím, že nemám čas něco dopojovat, seřizovat, nastavovat apod. Chtěl jsem systém, který zapnu a funguju a na celek mám záruku. Takže určitě už levněji vyjdou 3D tiskárny. Ale stejně jako uvedený typ, je k základní ceně nutno připočítat náklady na drát a hlavně programové vybavení. Sama o sobě je tiskárna k ničemu, když jí připojím k počítači, tak ještě nemám vyhráno. Navíc je třeba dodat, že jsme modeláři, tím myslím, že výsledný produkt je pro nás důležitý. A tak výsledek z tiskáren této kategorie je pro nás zcela nevyhovující. Má to i nějaké výhody. Tím myslím relativně tichý a čistý provoz.
Ještě větší rozvoj prodělávají stolní CNC frézky a pro potřeby modeláře postačující i gravírky. Za cenu 30000.- tady už člověk sežene funkční systém včetně systému. Nehledě na to, že se dá už sehnat i 5-ti osý strojek za slušné peníze. Výhodou je, že výsledné výrobky jsou čisté a okamžitě použitelné. No a teď ty nevýhody. Mašiny jsou proti tiskárně hlučnější, nadělají spoustu svinčíku a hlavně hodně drahé jsou nástroje a jejich ostření také není za hubičku. Ještě musím dodat, že jsem vždy hledal kovové typy. Plastové jsem přeskakoval.
Výsledek byl jasný. Ještě chvilku počkat.
JW
S2 MARO59-LOOPS Model - Kraz
P MARO59 - Unimog
S3 MARO59-LOOPS Model - ZIL 157
S4 MARO59-LOOPS Model - Fiat 690
S2 MARO59 - Bremach -

Flare
Administrátor
Příspěvky: 4299
Registrován: 12 lis 2005 10:39
Skype: flarecz
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Flare »

3D tiskárny oproti frézkám mají výhodu ve spotřebě materiálu - prakticky nemají odpad. Z hlediska modelařiny pak jsou spíše na nezátěžové konstrukční díly jako kabiny, doplňky apod. - prozatím jde buď o ABS plast nebo hmoty na bázi kukuřičného extraktu.

Nevýhoda je jinde - tiskárny typu K8200 mají minimální vrstvu 0.2mm, tj. všechny povrchy výrobku jsou hrubé, nutné je dopracování ručně, což ztrácí hodně z kouzla.

Ale ceny klesají, stává se z toho masové zboží ...
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)

Uživatelský avatar
jirka
Expert fóra
Příspěvky: 1079
Registrován: 09 bře 2006 00:52
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Kopřivnice, Mniší

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od jirka »

určitě to je zajímavé a má to svou budoucnost, ale mám takový pocit že tyto a CNC systémy, lasery, tak nějak degraduji šikovnost rukou. už to za pár let nemusí být o tom cosi kdo vypiloval, ale kdo co složil z dílu jako lego přesně do sebe pasujících.
No ale zase to pak stojí zato se na ty modely koukat že. No uvidíme jak se budoucnost vyvine.
TATRA 816 LIWA 8X8 VALNÍK - 1:10 - rozpracováno

Flare
Administrátor
Příspěvky: 4299
Registrován: 12 lis 2005 10:39
Skype: flarecz
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Flare »

Já bych nepodceňoval schopnost sestavit 3D model, to není nic jednoduchého - nicméně rozhodně je třeba výrobně šetrnější ke zdrojům i přírodě něco namodelovat a pak udělat rovnou výrobek než (jak je u mě běžné při modelařině) metodou pokus omyl :-)
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)

Uživatelský avatar
Baterfly
Klub RC Truck Trial Praha
Příspěvky: 1446
Registrován: 21 lis 2006 16:07
Skype: zelvaha
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha-6, Řepy
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Baterfly »

Jedním z důvodů proč jsem začal navrhovat modely v počítači je to že mi to šetří čas a materiál při stavbě. Ne vše jsem schopen navrhnout hned na poprvé a nemůžu si dovolit moc experimentovat protože nemám dílnu kde by se dalo dobře dělat. Takže mi to dost pomůže ověřit a otestovat myšlenku než dojde k realizaci. A že těch slepých bylo docela dost. Myslím že to má budoucnost v tom že to dost ušetří čas a finance které je možno věnovat někam jinam. Neřekl bych že by to degradovalo šikovnost modeláře. Ty systémy jsou jen nástroje jak dojít k cíli, je jedno jestli to dělá cnc nebo pilník. To zásadní, myšlenka a nápad zůstane pořád na šikovnosti modeláře. :D

Uživatelský avatar
Hanys
Expert fóra
Příspěvky: 1363
Registrován: 13 srp 2005 06:46
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Kósek víc na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Hanys »

Hanys píše:
Otomar píše:Hanys> hadam, ze sem te inspiroval s 3D tiskem.
Máš pravdu inspiroval :mrk napadá mě spousta dalších možností použití a hlavně to ušetří čas a nervy při řešení různých detailů.
Další plus je cenová dostupnost, kterou Tom nabízí.
Díly od Toma dnes dorazily, díky za ně.
Jeden kousek, ten, co měl problém s bočníma dírama, jsem podrobil brutálnímu testu:
Obrázek Obrázek
Materiál je až překvapivě houževnatý, v oblasti bočních dír to šlo zlomit jednoduše, protože tam není až tolik "masa". Vzniklou půlku už ručně rozbít nešlo, zkoušel jsem ji zlomit ve směru šipek, ale jen se to mírně ohlo a vrátilo zpátky.
Když už nestačila síla rukou, použil jsem kombinačky. Zde musím uvést, že síla, kterou jsem na destrukci použil se v modelu a při plánovaném použití dílu ani vyvinout nedá!! Kombinačky díl rozložily na jednotlivé "vrstevnice". To mě vede k závěru, že při navrhování dílu by bylo vhodné tuto vlastnost "loupání" zohlednit a díl navrhnout tak, aby v této rovině nebyl extrémně namáhán.
Při dalším testu přišel na řadu šmirgl a příjemné zjištění o opracovatelnosti materiálu. Zkusil jsem šmirglem upravit vnitřní rádius tak, aby sedl na rozvodovku a během chvilky seděl jak pr*del na hrnec :mrk
Co se týká hrubosti povrchu, danou tloušťkou jednotlivých vrstev, je to v cajku. Na pohledové díly, jak psal David bude potřeba tmel. Zkoušel jsem to stříknout plničem bez předchozího broušení a mezery se hezky zalijí. Pro výsledek A1 2-3 vrstvy plniče, každá broušená pod vodou a je to. Pro použití na mém podvozku bych díl nechal bez úprav, pouze vytisknout rovnou z černého materiálu případně v plánované barvě podvozku.
DRracer píše:Hanys: co si pamatuju, Pepa si s kitováním výtisku kabiny T138 docela užil. Taková trivka to zase nebyla. A to se jednalo o tloušťku vrstvy 0.2mm.
Otomar píše:Hanys> Na té první fotce se mi zdá, že vnitřek modelu je vyplněn voštinou. Kdyby jsi potřeboval, tak lze vyplnit model úplně a dá se ještě pevnost zvýšit.
Jinak to vypadá celkem k světu.
Neon3 píše:Díky Hanysovi za "minirecenzi" :)
Jinak ještě k té pevnosti. Pokud by bylo potřeba, dá se nastavit i 100% vyplnění vnitřku modelu, takže by v materiálu nebyla žádná dutá místa ... Já, pokud není důvod použít více, používám 25% výplň. Dá se také nastavit styl výplně (rovnoběžné čáry, tvar včelí plástve apod.). Čím více výplně, tím samozřejmě delší doba tisku a více spotřebovaného materiálu ...
Na opracování povrchu se mi osvědčil klasický šmirgl a po broušení nejlépe přetřít toulenem nebo jiným rozpouštědlem. Povrch se hezky zaleje a je i pevnější. Někde jsem četl i o tzn. glazování ... Modely zavřou do uzavřené nádoby se skleničkou rozpouštědla a pomocí výparů se povrch zacelí, je pevnější a hezky lesklý. Osobně jsem to ale zatím nezkoušel ... Pro zajímavost video, které jsem našel. Tam tomu pomáhají ještě zahříváním toho acetonu ... http://www.youtube.com/watch?v=Jv-CbnB8Uz4
PS: Pokud by měl někdo zájem, existuje i velké uložiště modelů určených k tisku, tak můžete kouknout : http://www.thingiverse.com/newest :-)
Jerry píše:S tim toulenem je to dobrej návrh! Rozhodně vyzkouším až se kolem toho mihnu. Nitro má třebas opačnej účinek, to pak plasty zgumovatí (stačí tejden ve výparech nad hladinou při pokojovej teplotě). Ale u ABS to nemám potvrzený.
Darkr píše:Pevnost dílů je obdivuhodná a ten aceton, taky paráda :D
Tak můžeme pokračovat v diskuzi tady....
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

Uživatelský avatar
Hanys
Expert fóra
Příspěvky: 1363
Registrován: 13 srp 2005 06:46
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Kósek víc na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele:

zápich

Příspěvek od Hanys »

Další malej testík, zapíchnutí drážky pro manžetu:
Obrázek

Nechtělo se mi brousit radeco, tak jsem upnul úplně obyčejnej nabroušenej kus plechu:
Obrázek

A spolu s manžetou:
Obrázek

Obrábět to jde jako po másle :mrk
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

Uživatelský avatar
DRracer
Expert fóra
Příspěvky: 869
Registrován: 01 črc 2007 13:36
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Česká republika
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od DRracer »

Taky přispěju do diskuse se svou troškou PLA (PLA je označení tiskového materiálu - to je ta kukuřice, o které psal výše Flare :) ).
Vrstva 0.2mm je vetšinou vzhledově nevyhovující. Co ale takhle 0.05mm ;) ?
Doba tisku je samozřejmě nepřímo úměrná tloušťce vrstvy.
Má to další gazilion parametrů k nastavení všeho možného - rozhodně si nemyslím, že už by dnes 3D tisk obecně byl takové kondici, že by to mohla obsluhovat i slepice, které se okolo klávesy Enter nasype zrní. Stále to chce cit pro mašinu, materiál a vědět, čeho chcete dosáhnout. Není to samospasitelná technologie.

Půl-kanystry jakožto testovací modely v měřítku 1:14 (šířka cca 24mm a výška cca 34mm):
P1110473-640.jpg
P1110473-640.jpg (31.83 KiB) Zobrazeno 7567 x
P1110475-640.jpg
P1110475-640.jpg (21.74 KiB) Zobrazeno 7567 x

lukaslakomy
Junior člen fóra
Příspěvky: 178
Registrován: 23 kvě 2011 21:07
Skype: laki_._
Účastník závodů RCTT: ne

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od lukaslakomy »

Zdravím, nechci zakládat nové téma, tak to šoupnu sem.
Napadla mě taková myšlenka, když jsem viděl že si jeden chlápek vytisknul celou karoserii nějakého pickupu na 3d tiskárně.
http://www.rctruckandconstruction.com/s ... hp?t=10146
Pak jsem hledal na netu, že existují i 3D modely "velkých trucků" jako třeba tady
https://www.cgtrader.com/3d-models/vehi ... truck-2013
.... zde se ale za soubory ke stažení platí, ale našel jsem i nějaké free ... myslím :D
http://animium.com/2015/01/kamaz-5490-truck
Každopádně by mě zajímalo zda by se tyto 3d modely daly konvertovat tak, aby se daly vytisknout na 3d tiskárně v určitém měřítku ? Nebo z toho modelu vypreparovat jen část kterou bych chtěl tisknout, třeba kabinu...
Nemám s tím zkušenosti, nevím ani jaké formáty 3D tisk podporuje... tak se ptám.
Jde to, že se tam dají najít i jiné modely, které nejsou tak časté jako třeba man, scania, volvo...

Uživatelský avatar
DRracer
Expert fóra
Příspěvky: 869
Registrován: 01 črc 2007 13:36
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Česká republika
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od DRracer »

Ano, lze to, ale model musí být navržen tak, aby z tiskárny "vylezly" díly karoserie. To se lehko řekne a při pohledu na krásně vyrenderované obrázky na webu se to zdá snadné.

Ale: 3D modely určené pro rendering na počítači (do 3D her, pro účely obrázků apod.) většinou nejsou navrženy tak, aby je bylo možno bezezbytku vzít, nahrnout do 3D tiskárny a těšit se na výsledek - jinými slovy - nejde jen o tu krásnou vnější obálku, ono to musí být jako těleso a ještě rozdělené na díly.
Podívej se, jak jsme s Pepou Dojčarem řešili kabinu Tatry 138 (vzhled zdrojového 3D modelu a výsledek rozdělený na díly).
http://www.drracer.eu/t130/20130217_Tat ... index.html

A mimochodem - v druhém odkazu je jako autor 3d modelu "humster3d". To je ten výtečník, co udělal 3D model T158 Phoenix s tuhými nápravami a kardanem :D . Tím chci říct, že ani dokonale vyrenderovaný obrázek není zárukou správných rozměrů, tvarů, proporcí atd.

Dále - současné 3D tiskárny jsou stále ještě "pro zlost", resp. člověk musí mít velký cit pro celé mechanické zařízení, chování materiálu na konkrétním 3D modelu, odhadnout problematická místa atd. Není to zdaleka ve stavu (3D tisk obecně), jako např. tisk inkoustovkou na papír.

Střelec

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Střelec »

Všiml jsem si tohoto přispěvku po dlouhé době a stejně po kliknutí na odkaz od Conrada jsem se začetl do toho co to vše dokáže.
Je to zajimavé,ale nedalo mi to a po přečtení všech hodnocení produktu dotoho fakt nejdu a počkám na něco lepšího.
Na to,že je dlouho nabízena a už někdy od 13.06.2013,tak by kvalita výrobku mohla být po tak dlouhé době už lepší.
Mrkněte tam na hodnocení.
Stavebnice,mizerná kvalita, nekvalitní nejlevnější materiály, výrobce používá ložiska zvráceným způsobem. Nekvalitní řemenice, řemeny.
V dalším přispěvku - Vyrobce dela jen stavebnici a o ostatni se nestara. Kdyz chcete kalibrovat tiskarnu, musite si prohledat cely internet a ne vse najdete. Hlavne ne nejak ucelene postupy.
------

Plně souhlasim s přispěvkem od DRracer » 20.11.2015 - 7:53

Bylo by lepší se domluvit s kolegou Neon3 na :

http://www.rc4x4.cz/nabidky-vyroby-mode ... 13200.html

Flare
Administrátor
Příspěvky: 4299
Registrován: 12 lis 2005 10:39
Skype: flarecz
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Flare »

No nakonec jsem šel do Rebel II a sbírám první zkušenosti asi dva týdny ... :-)
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)

Střelec

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Střelec »

Flare - to je tato??
Odkaz:
http://www.clexpert.cz/3dtisk/rebel2/

Flare
Administrátor
Příspěvky: 4299
Registrován: 12 lis 2005 10:39
Skype: flarecz
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Flare »

Ano :-)
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)

Střelec

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Střelec »

O.K. Díky.Také na to koukám,ale nevim co k tomu je vše zapotřebí kromě toho stroje.

Uživatelský avatar
DRracer
Expert fóra
Příspěvky: 869
Registrován: 01 črc 2007 13:36
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Česká republika
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od DRracer »

Střelec píše:O.K. Díky.Také na to koukám,ale nevim co k tomu je vše zapotřebí kromě toho stroje.
Nechci ti kazit iluze ;) , v podstatě by ti stačila jen ta mašina a trocha tiskového materiálu. Ve skutečnosti budeš potřebovat ještě spoustu znalostí a zkušeností s konkrétním strojem, než z toho začnou padat rozumné výsledky.
A samostatnou kapitolou je schopnost navrhnout 3D model k tisku. Bez správných vstupních dat bude ta mašina stát bez užitku.
Zde bych si dovolil odkaz na vlákno Tatra 130, kde v posledních několika stranách je právě diskutována problematika a zkušenosti z 3D tisku pneumatiky.
viewtopic.php?p=36204#p36204
Zejména doporučuji příspěvky JirkaW - velmi přesně poukazuje na problémy a nedostatky současného 3D tisku.

Flare
Administrátor
Příspěvky: 4299
Registrován: 12 lis 2005 10:39
Skype: flarecz
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Flare »

Ano chce se tim zabyvat a ladit, ale funguje to pro modelarinu hodne v pohode :-)
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)

Flare
Administrátor
Příspěvky: 4299
Registrován: 12 lis 2005 10:39
Skype: flarecz
Účastník závodů RCTT: ano
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Flare »

Ještě doplním - tiskový výstup je otázkou naladění tiskárny a očekávání, pokud jde o RCTT kde model je primárně funkční a až sekundárně krásný pak je to pro mě obrovský posun, s modelováním v Inventoru začínám, ale je úžasný HNED vidět výstup v reálu - to co na obrazovce vypadá super je jasné zda nebude fungovat od pohledu.

I materiály se posunuly, kromě PLA a ABS mám i PETT a nově i elastický polymer - i něj nemluvím o pneumatikách ale věcech jako prachovky na kardany apod. - naprosto dostatečné. Dimenzování pevnostních dílů je i otázka konstrukce, jemnost u trysek alá 0.3mm je super pokud mluvím o modelu 1:10 v detailech RCTT auta. Zatím jsem naopak s 3D tiskem naprosto spokojen až nadšen.
/Flare

Klub RC Truck Trial Praha, z.s. (http://www.rctrucktrial.cz)

Uživatelský avatar
DRracer
Expert fóra
Příspěvky: 869
Registrován: 01 črc 2007 13:36
Účastník závodů RCTT: ne
Bydliště: Česká republika
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od DRracer »

Vážení kolegové modeláři, rád bych se s vámi podělil o čerstvé zkušenosti s tiskem dřeva ... ano, čtete správně, dřeva :) .

Od firmy Fillamentum jsem nedávno obdržel krásný dárek - tiskový materiál Timberfill . Jak už název napovídá, bude to mít něco společného s dřevěnými kládami. Materiál je na bázi PLA a obsahuje jemňounké dřevěné piliny. Firma Fillamentum je jedním z průkopníků těchto materiálů a jako první výtisk z tohoto materiálu jsme měli možnost vidět známý reproduktor ve tvaru schránky vodního plže s názvem Spirula právě v centrále firmy Fillamentum .

Pravda, PLA jakožto bázový plast trochu omezuje použití výtisků v našich modelech Tater - nesměli bychom se s nimi moc koupat, jezdit v mrazu na Sibiři a nebo po rozpálené Sahaře apod. Prostě takové ty běžné kratochvíle, které se vzduchem chlazenými Tatrami dělají všichni :) . PLA, potažmo Timberfill je totiž plast biodegradabilní, což je skvělá zpráva pro naši planetu. Lze jej průmyslově kompostovat, takže nezatěžuje naše životní prostředí po několik tisíc let.

Nicméně minulý čtvrtek jsem dostal zběsilý nápad. Tvorba dřevěných hraček klasickým obráběcím způsobem má v naší zemi dlouhou tradici.

Co kdybych tedy vytiskl nějakou hračku? Chvilku jsem hledal inspiraci na internetu, ale žádný z běžně dostupných modelů mě nezaujal natolik, abych uvažoval o jeho tisku.

Chtěl jsem něco zcela osobitého... takže to bude Tatra :) . Navíc jsem nutně potřeboval otestovat nové pokročilé exportní funkce ve svém 3D editoru pro kabinu Phoenixe . Za tři hodiny byl 3D model hotový.

Obrázek Obrázek

A takhle to dopadlo :) .

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Znalci jistě ihned poznali, že se jedná o jediný vůz postavený v Československu dle pravidel Formule 1 - tedy Tatra 607 z roku 1954, resp. její druhá "evoluce" vybavená již ejektorovým chlazením motoru. Proporce karoserie vozu jsou přesné podle skutečnosti, jen pro přední nápravu musím koupit delší šrouby, rozchod vpředu byl stejný, jako vzadu.

Obrázek

Před použitím Timberfillu jsem zakoupil a namontoval větší tiskovou trysku o průměru 0.5mm. Sice to prý jde i s běžnou 0.35mm tryskou, ale Fillamentum doporučují "větší díru" právě kvůli dřevěným pilinám. Při tisku se ukázalo, že Timberfill je výborný materiál, s jeho chováním jsem byl při tisku naprosto spokojen. Zde jsou zjištěné skutečnosti:
  • Pokud je tisková plocha potřena lepidlem Magigoo, Timberfill drží na ploše skoro až příliš. Ani nemusím dobře položit první vrstvu, stejně se to musí sundávat nožem - doslova, rukou to neulomím ani studené, navíc mi vrstva lepidla Magigoo chrání kaptonovou fólii na tiskové ploše. Ani normální PLA takhle nedrží.
  • Timberfill si nechá líbit retract, ochotně teče z trysky i při 150°C (resp. tuto hodnotu ukazuje tiskárna, vzhledem k jejím "vlastnostem" bych se nedivil, kdyby to bylo o 20°C mimo).
  • Nezaznamenal jsem jakékoli kroucení při chladnutí!
  • Dost slušně materiál tvoří mosty (překlene bez problémů několik milimetrů prostoru bez podpory). Na mojí tiskárně je to zásadní úspěch.
  • Krásně to při tisku voní :) .
Zde jsou očištěné výtisky těsně před závěrečnou montáží.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek

Tady ještě jedna fotečka ještě teplé pravé poloviny vozu.

Obrázek

Co ale nemohu pochválit je opět tiskárna. Felix3 jako by se aktivně snažil využít jakékoli možnosti tisk znepříjemnit, potažmo zkazit. Ve firmě NC Computers mě sice pánové varovali, abych při tisku dřevěným materiálem vypnul retract a byl připraven na zasekávání struny, ale příčinou není materiál, ale konstrukce hlavy tiskárny. Naprosto náhodně se stává, že se struna zasekne, a to bez ohledu na teplotu, rychlost tisku, retract, prostě cokoli. To ještě podrobím zkoumání, protože se podobné efekty dějí i při normálním PLA ... samozřejmě s četností jednou za 4 hodiny, takže se to výborně ladí. Vypadá to, že se struna sekne na vstupu do hlavy (vzhledem k diletantskému provedení podavače). A tím, že je Timberfill takový chlupatý, tak se mu to daří častěji.

Tatru jsem tedy tisknul pod neustálým dohledem a jakmile se struna zasekla, zatlačil jsem ji do tiskové hlavy a tisk pokračoval. Na výtisku jsou patrné 3 předěly - to si zrovna Felix "postavil hlavu" a já nebyl dost rychlý. Levou půlku jsem tiskl s retractem, pravou bez. Ze zasekávání jsem zpočátku podezříval právě retract materiálu, ale to se nepotvrdilo, pravou polovinu jsem "zachraňoval" asi 8x, zatímco levou jen 3x.

Jako slicer jsem použil KISSlicer, který dělá výborné a bezchybné podpůrné struktury. Tiskl jsem vrstvou 0.2mm (aby to vypadalo jako dřevo), kola rychlostí 20-30mm/s a karoserii nakonec 40-60mm/s. Teplota tisku 165-180°C, opět jsem s tím laboroval, abych zjistil, proč se struna seká.

Odpovědět