Praga V3s valník 1:10 - Phobik

Návody a rady pro stavbu, postupy, materiály, zkušenosti.
djphobos
Nováček na fóru
Účastník závodů RCTT: ne

Praga V3s valník 1:10 - Phobik

Příspěvek od djphobos » 14 srp 2018 19:57

Zdravím všechny. Stavěl jsem Pragu V3s valník 1:10, mám k tomu nějaké "pojednání" na rc4x4 a kamarád mě oslovil, abych to dal také sem.
A tak se ptám, zda to má cenu to sem kopírovat......zda by zde byl zájem o uveřejnění ze stavby či ne .... ?

Jozef Dojčar
Expert fóra

Re: Praga V3s valník 1:10 - Phobik

Příspěvek od Jozef Dojčar » 14 srp 2018 21:46

Já na rc4x4 nechodím tak bych byl rád za nějaké obrázky -wink

j.p.m
Klub RC Truck Trial Praha
Účastník závodů RCTT: ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 15 srp 2018 05:25

Nic tím nezkazíš,tady se vejdy staví taky a toto téma se zde hodí.
j.p.m

chazzy93
Junior člen fóra

Příspěvek od chazzy93 » 15 srp 2018 14:30

Já tu stavbu z RC4x4 znám, ale určitě ji dej i sem. :-) Určitě to za to stojí :-)
Martin Haas
Tatra 805 valník, 1:10
Mitsubishi Pajero, CC-01
Ford F-250 Super Duty Cab, homemade podvozek
Mercedes-Benz Unimog 1:10-rozestavěno
http://kenny666.rajce.idnes.cz/

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvek od Jozef Dojčar » 15 srp 2018 18:40

Tak jsem to nevydržel a do rc4x4 nakouknul. Ta Vetřieska je nádherná. Oceňuju Tvoji snahu o zdokonalování, několik verzí náprav, kabiny i pneumatik. Snad ji někdy uvidím naživo a bylo by hezké, kdyby nezůstalo jenom u této jedné. A mám podnět ještě na jedno vylepšení. Renda u svých V3S dokázal i ve 14tině napodobit náboje kol bez těch středových matic. U 10tiny by to tím pádem mělo jít taky. Myslím, že je to poslední vada na kráse.... :clap :clap :clap :clap

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 15 srp 2018 20:36

Díky za odpovědi a přízeň. Jak najdu chvilku, začnu to sem "kopírovat".
Jinak Rendovo Vejtru jsem myslím vyděl loni na Letné, mluvili jsme spolu a musím uznat, že ji má vymazlenou. Uchycení náboje kola na hřídel má řešené trochu jinak a hlavně z kovu. Já to mám plastik 3D na mosazné hřídeli, ale to nic nemění na tom, že ta matice tam opravdu nevypadá zrovna dobře.
Budu to muset ještě promyslet a udělat jinak - lépe ;-)

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 15 srp 2018 20:38

Tak tedy ....

Rád bych vám představil svoji stavbu legendárního vozu Praga V3S. Pokusím se zde popsat jak stavba probíhala a co to vše obnášelo.
Budete-li mít nějaké konstruktivní připomínky ke stavbě samotné, prosím napište mi je. Kolikrát banální poznámka rozhodne o velkých změnách ;-)

Příběh "Vejtry" se začal "psát" v Lednu 2016 v podstatě na popud kamarádů z naší jihočeské RC partičky.
Chtěl jsem postavit "něco" vícenápravového a protože Kamazů , Zilů, Tater a ostatních "obrů" tu jezdí už dost, Vétřieska byla jasná volba :OK:

Při hledání podkladů jsem na nettu našel pár velmi dobře vypadajících modelů v provedení s takzvanou "PADkou" (na tu možná dojde taky) ,
ale chtěl jsem něco co tu ještě není, tak jsem se rozhodl stavět variantu "valník" a později možná přibude i přívěs nebo polní kuchyň ;-)

Celá stavba je řešena jako RC maketa 1:10 se snahou docílit co nejvěrnějšího vzhledu a projet co se dá ;-)
Jednotlivé součásti modelu jsem v podstatě kompletně překresloval do 3D a postupně tvořil. Jako podklad
sloužil pohledový nákres

Obrázek

Stavebními materiály jsou PSH (velkoplošné díly), ocel (rám), ABS (budka, doplňky), odlévací kaučuky (pneumatiky),
dřevo, pocínovaný plech (malé detaily) a šroubky.

Postupně sem budu doplňovat fotky ze stavby a pokusím se popsat jak to celé vznikalo.

Edit 23.7.2018 - Zde možno sledovat stavbu přívěsu vojenské kuchyně PK26 určeného k této V3s ( http://www.rc4x4.cz/topic20505.html )

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 15 srp 2018 20:40

Tohle byl vůbec první počin, který se na V3s uskutečnil. Made by 3D.

Obrázek Obrázek

Chtíč překonal odpor peněženky a tak jsem pořídil reprap 3D tiskárny, která se po velmi krátkém čase projevila jako kouzelnický nástroj
při "řešení" spousty modelářských problémů. Je fakt, že to chtělo spoustu času a energie, ale dobrá věc se podařila a z téhle kouzelné skříňky lezou věci, které by člověk v ruce jen tak nevyrobil.

Prvních půl roku to mělo spoustu "dětských" nemocí, ale postupným laborovaním a vylepšeními se kvalita tisku zlepšovala.
Ještě plánuji celkový upgrade na tužší rám a lepší lineární posuvy. To by mělo přinést kvalitu na úrovni profi tiskáren,
které jinak stojí násobně více peněz.

Obrázek první provedení sedačky:

Mělo by to odpovídat proporcím Vejtry. Pod sedačkou řidiče se ještě prostor myslím na baterii.
Uvidíme do budoucna, jak se ji tam podaří vměstnat.

RÁM

Jedním z prvních "oříšků" byl rám. na Vejtře je nýtovaný z Ú-profilů (nebo C-profil, jak chcete :wink: )
Návrh je ve 3D, převedeno do DXF pro pálení na laseru. Časem přibilo i několik úprav.

Origo pro srovnání
Obrázek Obrázek

Nákres a realizace
Obrázek Obrázek

po sestavení a svaření. Mimochodem velké díky Pepovi Krohů, je to nadějný svářeč a závodník :OK:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Váha rámu se vyšplhala na úctyhodných 1424 gramů. Ještě zapracuji na odlehčení, tohle je prostě moc :o

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 15 srp 2018 20:41

KOLA

Šípová pneu a portálové nápravy - bez nich není V3S :wink:

Disky kol jsem překreslil a vytiskl. Zkušenosti z předchozího "obouvání" Hummeru H1 byly pozitivní.
Síla 2mm na stěně disku je dostatečná a materiál ABS odolává větru i dešti. A když se mu pomůže
"acetonovou" lázní, tak se pěkně slije, zarovná a zpevní. První pokusy:

Obrázek Obrázek

S tím acetonem je to tak, že vytištěný model vkládám na skleněné podložce do hrnce, kde mám asi 1cm hladinu acetonu.
Přikryju pokličkou a opatrně zahřívám. Chce to fakt s citem, aby se aceton nezačal vařit, ale vytvářel páru, která model
na povrchu "naleptá". Po pár minutách (musí se to sledovat a odhanout) vypínám. Model na podložce vyjímám z hrnce
a nechávám bokem vyschnout a vytvrdnout. Tady pozor ... jak na to šáhnete brzy, počítejte s tím, že se to zbortí v ruce.
Když to v té páře necháte dlouho, rozleptá se to, detaily zmizí a můžete to vyhodit.

NÁPRAVY

Nápravy překresleny ve 3D podle plánů reál auta. Chtěl jsem docílit co nejlepší věrnosti, ale někde holt musela maketovost ustoupit "masu".
V přesném měřítku totiž síla stěny v náprave, "hrušce" a portálech vycházela na necelý milimetr a to by fakt z plastu nedrželo :-/
Ano, bylo by hezké je mít kovové, ale 3D frézováním prozatím nevládnu tak snad někdy 8)
První pokusy s nápravou dopadly relativně dobře. ABS se jeví jako vcelku odolný materiál, jen při tisku větších dílů je to "nezmar".
Teplotní roztažnost tady funguje pekelně a protože nápravy mají na délku kolem 14-ti cm, tak se to zvedalo a kroutilo, že jsem se nestačil divit :evil:
Zásadní podmínkou bylo mít dobře rozehřátou tiskovou plochu. Minimálně na 100°C i víc. Průšvih ale je, když zjistíte, že vaše skvělá vyřívaná
podložka nehřeje po celé ploše rovnoměrně. Dále to musí být uzavřené v bedně, aby na to nešel průvan a prakticky téměř
vůbec neofukovat. O naladění průtoku plastu tryskou nemluvím. O tom by se dala napsat knížka :mrgreen:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Jinak ty pravidelné "vlnky" na povrchu byly způsobeny "kvedlající" Z-osou tiskárny. To je daň za nízkou pořizovací cenu
v podobě nepřesných vodících tyčí, křivých zavitovek a hlavně čínských lineárních ložisek s neskutečnou vůlí.
Postupně jsem to všelijakými úpravami dostal do snesitelných mezí, ale je to stále boj :wink:

Obrázek Obrázek

První pokusy portálů vypadaly v rámci možností. Ještě se to časem dolaďovalo. Vše je uloženo v ložiskách a ty
v tom plastu občas plavaly. Takže se vymezovaly vůle, přidávala hmota na stěnách a řešil jsem i převody.
První výtisky ozubených koleček se jevily dobře, ale první metry jízdy daly jasný signál, že tudy cesta nepovede :?

Obrázek Obrázek

Takhle to pak dopadalo. Kolečka o průměru cca 11mm při modulu 0.6 nevydržela to zatížení. Zuby nepraskaly,
ale v podstatě se užvejkaly. Nebo se kolečko "louplo" vejpůl protože se zajišťovací kolík v tištěném plastu protočil.
Řešil jsem samozřejmě kovovou variantu, ale o tom později.

Obrázek Obrázek

Pneumatiky

Asi jeden z největších oříšků pro všechny, kteří se o Vejtru kdy snažili. Ta guma je prostě tak atypická, že to nikdo nevyrábí a neprodává.....zatím.
Takže jsem si vzal do hlavy, že prostě budou a basta :wink: Jenže.... jak .... a z čeho ... ?
To "jak" trvalo asi měsíc. Pneumatiku ve 3D jsem kreslil poprvé (jako všechno ostatní) a protože normálně pracuju tak byl čas jen po večerech.

moje 3D Obrázek porovnání s originálem Obrázek

Nejdříve jsem vytiskl půlky kola a zkoušel odlít formu ze silikonu. Výtisky byly asi čtyři. Občas se to prostě nedařilo.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

To se více méně povedlo, pak ale přišlo zklamání.
Nedostatek zkušeností + neznalost = roztrhaná nepoužitelná guma :cry:

Obrázek

Takže poladit tiskárnu a zkusit obrácený postup. Nakreslil a vytiskl jsem formu, sehnal nový materiál a ejhle, následoval obstojný výsledek

Obrázek Obrázek

Mělo to jednu malou vadu na kráse. Materiál vyhovoval kvalitou a vlastnostmi, ale barva jaksi nebyla to pravé ořechové....
Po rozbalení první složky jsem narazil nečekaně na světle modrou. Tu jsem "umlátil" pigmentem do černo-modra,
ale když jsem otevřel tu druhou složku, myslel jsem, že mě trefí.... BÍLÁ :roll: ....výsledek, tmavší modrá...

Obrázek Obrázek

Zkoušel jsem to nastříkat barvou na kůži, ale nastříkej silikonový kaučuk sprejem......naivní marná snaha

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 15 srp 2018 20:42

DISKY KOL

Podařilo se mi sehnat pár detailnějších podkladů, ale bylo třeba to převést do správného měřítka. Každopádně výsledkem jsou dva druhy.
Vím , že na originál V3S je pouze jeden typ disku, ale poskládat maketově třeba přední kolo samostatně ze všech součástí tak jak je na origininálu
by byla asi poslední fáze bláznovství :lol:

Disk pro přední a zadní "vnitřní" kola je stejný s integrovaným nábojem (12mm hex unašečem).

díly Obrázek po sestavení Obrázek

Disk pro zadní "tuply" je origo V3s.

díly Obrázek po sestavení Obrázek

guma byla nabarvena barvou na kůži, ale jak už jsem psal, po pár metrech to šlo dolů. No hloupost, to už vím 8)

Zadní tupláky pak celkově dopadly takto

disky po acetonové lázni
Obrázek Obrázek

s pneumatikami
Obrázek Obrázek

Vypadá to drsně :HOPS:

Pera

Začal jsem u zadních per. V podstatě plní funkci pružné kolébky (vahadla). Oboje jsou listová a jako materiál
jsem sehnal pero z klasického budíku. Nastřháno na odpovídající rozměry a sestaveno podle dokumentace.

Obrázek Obrázek

Stažení "spojkami"

Obrázek Obrázek

Kyvný efekt zajišťuje úchyt pera. Je ze dvou dílů a stahovacích "drátů" (1,5mm drátek se závitem na matku)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Na rámu to vypadá asi tak

Obrázek Obrázek

Tohle byl prvotní prototyp.... :wink:

Obrázek

Přední perka jsem zkusil taky z budíku, ale nakonec jsem je koupil. Plamenem ohýbaná část po čase praskla a nebylo to k tomu.

Obrázek Obrázek

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvek od Jozef Dojčar » 15 srp 2018 22:29

Ještě se vrátím k těm nábojům. Téměř všechno co máš na nápravě nakreslené a vytisknul sis to, je možné vyrobit i na CNC. I na to tu máme profíky :wink: takže pokud by byl problém pouze v materiálu, domluvil bych se třeba s Kubou a pokud na to bude mít kapacitu, třeba Ti pomůže.

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:41

Jasná věc, CNC je další "level", který byl chtěl ovládnout alespoň na domácí úrovni, ale to zabere ještě čas. Musím ty náboje ještě promyslet, překreslit a zkusím se s někým domluvit.

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:43

Tak , další dávka....

ZADNÍ NÁPRAVY PODRUHÉ

Další "sranda podnik" ... kreslil jsem je snad na pětkrát. Stále mi to nesedělo a neměl jsem jistotu, že to vydrží.

Zde je další verze s posílenou konstrukcí a lepším vrstvením. (trochu jsem poladil 3D tisk)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Namotováno na rám

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Malý kardan mezi nápravami

Obrázek

No a konečně jsem mohl provést první testy jízdy. Celé šasi bylo provizorně taženo jiným modelem. Šlo o to zjistit,
jestli to někde nebude škubat nebo se křížit. Zkouška dopadla na výbornou, vše běželo překvapivě hladce.

Obrázek

PŘEDNÍ NÁPRAVA

Jedním slovem libovka. Stále jsem řešil , jak udělat hnanou. Ty portály jsou neskutečnej výmysl :-D

Ale myslím, že se to docela povedlo

Obrázek Obrázek

Detail kloubu a portálu

Obrázek Obrázek

Komplet i s pery

Obrázek Obrázek

No a v mezičase jsem zkusil kanystry...budou třeba :wink:

Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:45

KABINA - první verze

Jeden z nejnáročnějších modelů, které jsem kdy ve 3D kreslil. Mám celkem asi 5 verzí, ale k to přidám později.
První pokus jsem kreslil asi týden (možná dva :lol: ). V podstatě jsem se učil, jak tvořit těleso z ploch.
Kdo to nedělal, nepochopí :)

Obrázek Obrázek

Základ se tiskl 24 hodin a pak ca 7 hodin ještě druhý díl

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Pak přišla další velice zábavná část...sesazení, spasování...no očistec

Obrázek Obrázek

Bylo třeba hodně dobrušovat a kytovat. Vlákna nebyla díky vůlím v lineárním vedení vrstvena přesně.
A také bylo třeba doladit horní část rámu předního okna páskem PSH

Obrázek Obrázek

Následovaly sedačky

Obrázek Obrázek

a pár zkušebních sesazení celku ...... už to začíná vypadat jako auto :wink:

Obrázek Obrázek

PALUBNÍ DESKA

Taky první verze. Přemýšlel jsem ji později prosvítit 3mm diodami, mohlo by to vypadat dobře.

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:46

MOTOR

No... a pak jsem dostal další "hovězí" nápad. Když už maketa tak i s "motorem" :HOPS:
Opět překresleno do 3D. To byla ta zábavnější část. Donutit tiskárnu, aby to pobrala
a aby to vypadalo znamenalo pár úprav. Taky bylo třeba motor rozdělit na více částí.
Tisknout to jako celek by bylo na stávající tiskárně prakticky nemožné.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Po hrubém začištění a odstranění podpor

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

ještě dvě z profilu :-)

Obrázek Obrázek

jo... ano, ta vrtulka funguje a dochlazuje skrz tělo elektromotor :wink:

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:49

ROZVODOVKA

Zapeklitá situace pro mnoho náklaďáků. A u Vejtřasky je to tuplem. Ona má totiž jaksi vývod pro každou nápravu extra
a k tomu ještě na naviják. Zatím jsem pořešil pohon pro nápravy. Cílem bylo, aby se všechny výstupy točily stejným směrem
stejně jako u originálu.

Obrázek Obrázek

Kola jsem zkusil plastová, ale jedno kolečko nevydrželo po prvním stoupání. Kovový pastorek z planetové převodovky prostě
"vykousl" při záběru 2 zuby. No je tam modul 0,6 tak se není vcelku čemu divit....ty zuby jsou opravu malé.
Zkusil jsem vytisnout kolečko z Carbon-fíbru a zatím drží. Nicméně už mám připravená kola železná, tak až lehne i tohle, vyměním je všechny.

Sesazení převodovky s motorem a osazení do rámu bylo plné napětí, jestli to tam sedne. Musel jsem to v rámu upravovat
a párkrát posunout, ale nakonec se to tam vešlo. Maketu motoru jsem pak ještě přiřezával, aby tam šlo i servo řízení,
kabely a další drobnosti. Pak už se jen čekalo na kardany.

Obrázek Obrázek

A když už jsem měl ty kanystry, tak jsem na ně stvořil i klec. No snaha byla 8)
Je to pájené z měděného drátu 1,5mm a malá uchytová oka jsou z plechovky. Bužírkou drátu jsem imitoval
ochranné "molitany" proti odření kanystrů.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Na podvozku to vypadá už docela dobře. I jsem se trochu bál, že se tam nevejdou.

Obrázek Obrázek

BLATNÍKY

Konečně :lol: Prostě Vejtra bez blatníků není Vejtra. Na tomhle autě se mi líbí to, že ať přidáte jakoukoli z jeho součástí,
je tam krásně vidět a model se mění pod rukama.

Díly jsem zčásti vyřezal z PSH a zčásti vytiskl. Hlavně kvůli detailům, které by se dělaly obtížně, ne-li vůbec.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Po zástřiku plničem

Obrázek Obrázek

Ještě jsem dodělal pantíky na přední kapotu z pocínovaného plechu od plechovky

Obrázek Obrázek

A usazení kabiny i s blatníky na rám ..... teď už je to Vejtra

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:51

Kamárád bývalý voják mi poskytl fotky bedýnky na granáty, tak jsem jednu zkusil

Obrázek Obrázek

musela být otvírací :wink:

Obrázek

Ještě jich pár vyrobím.....granáty taky .

V srpnu 2016 jsem vzal Vejtru s sebbou na super akci "RC Vodník" ve Vimperku.
Akci jsme si užili všichni na maximum. Pojezdili, pozávodili, předvedli svoje kumšty, prostě paráda !
Praga se poprvé projela na veřejnosti a docela jí to šlo :wink: Samozřejmě jsem posbíral i první zkušenosti
a motivaci lecos vylepšit a upravit.

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:53

Kabina poduhé

Po zkušenostech s první boudou jsem poupravil 3D model a vytiskl boudu znovu s více detaily
a hlavně nedělenou , vcelku. Tedy nechal jsem volno místo středního tunelu. Ten se po osazení
interiéru a nabarvení dolepí.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Nová přední kapota s pár úpravami na rozměrech kvůli spasování s kabinou

Obrázek Obrázek

Je to o fous lepší :lol:

Obrázek

Pak jsem si vzpoměl dodělat zadní nárazníky se stupačkou

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 21 srp 2018 08:54

PŘEDNÍ NÁPRAVA III - snad už poslední verze :lol:

Pořád se mi nelíbilo provedení "hrušky" , nebylo to maketové, tak jsem se vybičoval a překreslil.
Teď je to podstatně lepší a umožňuje i kontrolu a mazání.

Obrázek Obrázek

Z hliníku by to byl jiný level. Tak snad někdy 8)

Přední nápravu jsem po nehodě co nastala při couvání v kopci a do plného rejdu ještě jednou překreslil.
Přidal jsem na síle stěny a poupravil profil u rejdoých čepů. Zatím to drží, tak uvidíme. Je třeba ještě absolvovat
pár zatěžkávacích jízd, ale v tom mrazu co teď panuje se to nedá. A hlavě je všude kopec sněhu tak počkáme.

Obrázek Obrázek

Kromě toho se mi podařilo sehnat mechanika co mi vyrobil i železná převodová kola, která (doposud plastová) praskala.

původní plastová Obrázek nová kovová Obrázek

Tahle část mi dělala opravdu radost . Sestavení a osazení na model, jeden veselých okamžiků, kdy jsem měl i dobrý pocit z výsledku.
Pera jsou prozatimní plastová. Původní z budíkového pera se bohužel zlámala a než přišly nové, zkusil jsem je nakreslit a vytisknout.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Ještě musím pořešit klouby. Jsou plastové a jeden při nehodě vzal za své. Musím sehnat něco lepšího a dobře dostupného.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

No a ještě pár foteček z terénu

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:26

Blížilo se Votokabi, tak jsem vzal do ruky barvu a jal se tvořit umění. Všechno na zeleno jak na vojně :-)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Podvozek trochu nalehko .....

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Pár záběrů spoza sukně jak se říká...

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Votokabi dopadlo skvěle. Pár oděrek, ulomená páka řízení, jeden kotrmelec přes střechu , ale jinak dobrý :FINE:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Odpovědět