PŘEVODOVKY a OZUBENÁ KOLA

Návody a rady pro stavbu, postupy, materiály, zkušenosti.
Odpovědět
Aleš Papoušek
Klub RC Truck Trial Praha
Účastník závodů RCTT: ano

Re: PŘEVODOVKY a OZUBENÁ KOLA

Příspěvek od Aleš Papoušek » 19 úno 2009 16:30

Dave+- píše:mam takovy dotaz chtel bych se zeptat jak mam udelat prevodovku kdyz nemam prachy na koupi ozubenych kolecek a ani na koupi nove prevodovky a nemam ani soustruh a jine nastroje
Tady je fakt těžko radit. Jak známo - bez peněz nelez do hospody. Nemít peníze a nemít výrobní možnosti je smrtelná kombinace. Můžeš obcházet šroťáky a hledat staré počítací stroje (ještě se občes někde objeví) nebo jiné přístroje. Pokud začneš skládat takto auto, tak brzo zjistíš, že to není ono, ale rozhodně se procvičíš ve stavbě. A to je strašně důležité.
Raději bych doporučil se domluvit s rodiči (z jiného vlákna vím, že je ti 13), jestli by nepomohli jak radou (nebo někdo jiný zkušený), tak i trochou peněz. Nemusíš do toho hned vrazit tisíce, ale bez peněz to fakt nejde. Někde na webu jsou stránky ze stavby liazky a podle provedení mohli být náklady v řádu stokorun, ale bylo to funkčí a hezké.

PS neodrazujte mladé, vzpomeňte, jak jsme všichni začínali, já jsem začal na merkuru...
legenda S2, podle data výroby
Tatra 815 4x4, Tatra 137 4x4,Tatra 813 8x8, Praga UV80 4x4,
ZIL 131 6x6, LIAZ 150.261, Unimog 1350L, ZIL 3910, URO F2, GAZ

Lukas M
Junior člen fóra
Účastník závodů RCTT: ne

Příspěvek od Lukas M » 19 úno 2009 19:20

Nechci zakládat nové téma ale našel jsem nějáké excelácké prográmky na počítání převodových poměrů. Je to tady
http://www.nasetraktory.cz/ a odkaz download.
Bohužel na to nejde dát přímí odkaz. Vypadá to poměrně složitě tak se na to zkuste podívat, jestli se to bude hodit.

PejaTruck
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PejaTruck » 17 bře 2009 21:37

nahodou jsem zakopl o tyto stranky, kola jsou zrejme stejna jako maji Tea Technik, ulmer nebo retezy olomouc, tady se ovsem zminuji i o moznosti odnich odebrat kola s jiz zakalenym ozubenim a moznosti kolo odebrat s upravenym nabojem...ceny jsem zatim nezjistoval
http://www.kovos-retezy.cz/
Petr Janeček
Rozestavěno (1:10): Tatra 813 8x8
Dokončeno (1:10) Vybavení dílny

One machine can do the work of fifty men. No machine can do the work of on extraordinary man. - Elbert Hubbard

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dave+- » 14 črc 2009 11:20

Aleš Papoušek píše:
Dave+- píše:mam takovy dotaz chtel bych se zeptat jak mam udelat prevodovku kdyz nemam prachy na koupi ozubenych kolecek a ani na koupi nove prevodovky a nemam ani soustruh a jine nastroje
Tady je fakt těžko radit. Jak známo - bez peněz nelez do hospody. Nemít peníze a nemít výrobní možnosti je smrtelná kombinace. Můžeš obcházet šroťáky a hledat staré počítací stroje (ještě se občes někde objeví) nebo jiné přístroje. Pokud začneš skládat takto auto, tak brzo zjistíš, že to není ono, ale rozhodně se procvičíš ve stavbě. A to je strašně důležité.
Raději bych doporučil se domluvit s rodiči (z jiného vlákna vím, že je ti 13), jestli by nepomohli jak radou (nebo někdo jiný zkušený), tak i trochou peněz. Nemusíš do toho hned vrazit tisíce, ale bez peněz to fakt nejde. Někde na webu jsou stránky ze stavby liazky a podle provedení mohli být náklady v řádu stokorun, ale bylo to funkčí a hezké.

PS neodrazujte mladé, vzpomeňte, jak jsme všichni začínali, já jsem začal na merkuru...

Ja aky začínal na merkuru ale už mě to nebaví je takový vždycky moc hranatý a už sem něco málo taky našetřil takže už s tim možná konečně hnu. A chci se omluvit za ty přiblblí otázky tehdy sem si ani nepřečetl forko a už sem psal otázky ted' už radši pohledám a až pak se ptám.

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dave+- » 18 črc 2009 17:19

Ahoj potřeboval bych poradit kde sehnat za rozumnou cenu kuželové soukolí pro nápravy.Použitelné na Unimog 1:10.

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 18 črc 2009 17:58

Já nakupuju u ULMERa, ale takových firem je plno. Koukni po netu a případně si nech udělat cenovou nabídku abys měl přehled co kde stojí, a podle toho se potom rozhodni. Já už mám ve firmě určité výhody díky odběrům, tak už jinde nehledám.

j.p.m
j.p.m

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dave+- » 18 črc 2009 18:11

Ulmera sem viděl ale co sem viděl tak to je slovenská firma ne?? Zkusím se poptat v olomouci

SQD
Junior člen fóra

Příspěvek od SQD » 18 črc 2009 18:21

Dave+- píše:Ahoj potřeboval bych poradit kde sehnat za rozumnou cenu kuželové soukolí pro nápravy.Použitelné na Unimog 1:10.
Rozumná cena = levně? Pak bych ti dal pár alternativ. Nevím jak veliký to je v 1:10, ale poměrně hezký kuželový soukolí se dá vybrat ze starého heveru od Škody 100 (na šroťáku obvykle k nalezení), ale jsou poměrně velký. Pak ještě jedna varianta, ne tak levná (ale přesto mnohem levnější než jiní), ale zato kvalitnější: http://merkur.kreteni.cz/ram_ob.htm

Tohle foto mi poslal výrobce.

http://123.degu-web.net/ostatni/kolecka.jpg

CrashMaN
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrashMaN » 18 črc 2009 18:24

Tak to perfektní stránka :D

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dave+- » 18 črc 2009 18:25

:lol: to jo :lol:

SQD
Junior člen fóra

Příspěvek od SQD » 18 črc 2009 18:38

CrashMaN píše:Tak to perfektní stránka :D
Vypadlo Ti sloveso,.. a omlouvám se, dal jsem špatný odkaz (když on ještě někdo dnes používá rámy :roll: ).

Tady to je: http://merkur.kreteni.cz/lukasova_kolecka.htm

j.p.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j.p.m » 18 črc 2009 19:27

U těch ozubených kol o Merkura bych se obával toho nalisování náboje do kola. Síly které tam působí by to mohly vytrhnout a na nějaké zakolíkování tam není moc materiálu.

j.p.m
j.p.m

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dave+- » 18 črc 2009 19:29

uvidíme asi se nejdřív poptám v Olomouci(telefonicky)

M.S
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M.S » 18 črc 2009 20:57

Přesně jak píše j.p.m, ty dva slisovaný díly nevydrží nic. Já to vyřešil svařením, a pak se objevila druhá nevýhoda - převod mezi ozubením byl příliš tenký aby to mohlo dlouho fungovat. A i kdyby... byl tu třetí problém, všechny kuželový kola, který jsem měl v ruce, házely, takže otázka životnosti je jasná.

Jak je na tom novej Merkur, nevím. Dost možná, že kvalitativně je to na jiný úrovni a pokud by se ta bronz (tušim) zbavila středu a přidělala na jakýkoliv přesný unašeč, bylo by po problému a ušetřilo by to třeba dost peněz...

Pak ještě zpět otázka č.2 - není ozubení příliš tenký?

SQD
Junior člen fóra

Příspěvek od SQD » 18 črc 2009 21:07

M.S píše:Přesně jak píše j.p.m, ty dva slisovaný díly nevydrží nic. Já to vyřešil svařením, a pak se objevila druhá nevýhoda - převod mezi ozubením byl příliš tenký aby to mohlo dlouho fungovat. A i kdyby... byl tu třetí problém, všechny kuželový kola, který jsem měl v ruce, házely, takže otázka životnosti je jasná.

Jak je na tom novej Merkur, nevím. Dost možná, že kvalitativně je to na jiný úrovni a pokud by se ta bronz (tušim) zbavila středu a přidělala na jakýkoliv přesný unašeč, bylo by po problému a ušetřilo by to třeba dost peněz...

Pak ještě zpět otázka č.2 - není ozubení příliš tenký?
Prakticky to nemá s Merkurem nic společnýho než tu předlohu. Vyrábí to soukromník jemnomechanik - zámečník,.. Nemůžeš to srovnávat se starým, který měl všechna kola děsná,.. :) Jinak je to z mosazi (kuželová) a ostatní z oceli,..

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dave+- » 18 črc 2009 21:11

Náhodou ten z prvních merkurů nebyl špatnej na něm sem vyrůstal.Ale myslím si že jak se ptá M.S na tu silnost tak že má pravdu podle mě to je mov úzký

kubaculen
Junior člen fóra

Příspěvek od kubaculen » 27 bře 2010 16:24

Ahoj. Nevědeli by ste mi doporučit převodovku? Já už od začátku mám vyhlédnutou tu od tamiye ( 2000 kč) ale teď začínám pochybovat, mě se zdá moc velká 85 mm na výšku to je moc. Na s-hobby moc velký výběr nemají a stojí to hotovej majland.
(Představoval bych si rozměry: dlouhá - 80 mm, široká - 50 mm a vysoká 50 - 60mm). Nevíte jak velké sou převodovky v aku šrubovácích a či to tam je v nějakém pouzdře nebo jak? Kdyby to pasovalo tak hned bych nejakou šel koupit. Děkuji moc.
CNC frézování, 3D tisk -------- culen.jakub@gmail.com ----------

Baterfly
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Baterfly » 27 bře 2010 20:21

Záleží jakou potřebuješ, já mám jen jedno rychlostní z čínskejch akuvrtaček. Ty se dají ještě trošku upravit a zmenšit.

Dave+-
Senior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dave+- » 27 bře 2010 20:41

podívej se ke mě taky mám upravenou převodovku z aku vrtačky ;-)

Pajik_CZ
Nováček na fóru

Příspěvek od Pajik_CZ » 03 dub 2010 17:27

Nemůžu nikde najít nějaký rozumě velký šnekový převod (max. rozměry cca. 50x50x15mm ) nemáte někdo tip? Díky moc

Odpovědět