Pro potenciální problémy s přihlášením tady na fórum, pokud by se vám objevila chyba přihlášení, není problém v hesle ale v cookies. Nutno vymazat mezipaměť a cookies v Nastavení vašeho prohlížeče.

3D tisk

Návody a rady pro stavbu, postupy, materiály, zkušenosti.
Odpovědět
Laburdak
Nováček na fóru
Účastník závodů RCTT: ano

3D tisk

Příspěvek od Laburdak »

Ahoj všem zdejším mistrům. Měl bych dotaz ohledně 3D tisku. Vím že je zde téma 3D tiskárny a taky sekce v bazaru 3D tisk od uživatele Neon3, ale tam jsem nenašel co hledám. Zkoušel tu někdo vymodelovat kabinu na T813? Nebo respektive jakoukoliv kabinu? Sháním nějakou detailnější perokresbu, nebo nějaký jiný výkres na zmiňovanou kabinu. A kdo vše tu tiskne věci na své modely? Já zatím vymodeloval nosníky listových per, vrchní a spodní uložení vlaštovek, kryt polonáprav a chci vyzkoušet i disky. A chci samozřejmě tisknout i věci mimo podvozek. Pár obrázků na ukázku..
A jeden dotaz mimo 3D tisk: Čím řežete laminát na listová pera? Moc děkuji za případné odpovědi.

Tak nevím jestli se na tento můj příspěvek vztahuje tento bod z pravidel: 5) Pokud někdo vloží příspěvek, o kterém se dá říci že je zbytečný až obtěžující (např. týkající se témat už jednou probíraných), nereagujte na něj. Snad to tazateli dojde samo!

Nebo jen zatím nikdo kdo ho viděl nemá tip na výkres. A ještě k tomu řezání laminátu: Flexou se mi to zdá dost brutální, na pásové pile mám moc hrubý zub, tak už mě napadá jedině lupínková pilka a nebo mám vibrační pilku, jak se s ní řeže sádra v nemocnici na sádrovně. Váš tip by mi pomohl, díky.

Jinak kdyby to někoho zajímalo, takhle vypadají vytištěné díly:
Přílohy
Webp.net-resizeimage (1).jpg
Webp.net-resizeimage (1).jpg (30.58 KiB) Zobrazeno 1811 x
Webp.net-resizeimage.jpg
Webp.net-resizeimage.jpg (53.03 KiB) Zobrazeno 1811 x

DRracer
Expert fóra
Účastník závodů RCTT: ne
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk

Příspěvek od DRracer »

Par kabin jsem v minulosti vymodeloval. Moje osobni zkusenost je ta, ze zejmena u starsich vozu jsou vykresy/perokresby dost nepresne. Idealni je sehnat skutecne auto a provest pocitacovou 3d rekonstrukci. Na druhou stranu, T813 je hranata a tam vykresy docela sedi.
Jinak ja treba aktivne tisknu, ted i profesionalne ;) .
Z ceho pak to tisknes? Zda se mi to, nebo mas ty cerne vytisky podextrudovane?

Laburdak
Nováček na fóru

Příspěvek od Laburdak »

Tak to tu trošku oživím. Jelikož jsem byl kvůli krizi docela dlouho doma, tak jsem se pustil do modelování kabiny T813 a výsledek je myslím víc než parádní. Teď budu pracovat na detailech, interiéru a následně kabinu rozřežu, tak aby se to vešlo na heat bed a po tisku se dala jednoduše slepit.
Mějte se
TATRA03.JPG
TATRA02.JPG
TATRA02.JPG (50.57 KiB) Zobrazeno 1167 x
TATRA01.JPG

Aleš Papoušek
Klub RC Truck Trial Praha

Příspěvek od Aleš Papoušek »

Hezká práce, jen když už si s tím tak hraješ, tak by to chtělo podle originálu doladit. Asi nejvíc zaujme plochá střecha. Ta ve skutečnosti je mírně prohnutá, jen přední hrana nad oknem je rovná. Lemy blatníků by to chtělo taky vytáhnout.
A možná mi to uniklo, ale v jakém měřítku to bude?
legenda S2, podle data výroby
Tatra 815 4x4, Tatra 137 4x4,Tatra 813 8x8, Praga UV80 4x4,
ZIL 131 6x6, LIAZ 150.261, Unimog 1350L, ZIL 3910, URO F2, GAZ

Hanys
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hanys »

Laburdak píše:
09 úno 2020 22:20
A jeden dotaz mimo 3D tisk: Čím řežete laminát na listová pera? Moc děkuji za případné odpovědi.
Dvojka laminát se dá docela dobře stříhat nůžkama na plech. Ovšem ideální střih udělají pákové nůžky.
Nechával jsem si řezat zbytky a odřezky ve firmě kde vyrábí plošné spoje rovnou na šířku listového pera.

Docela povedené výkresy na T813 se dají koupit na ebay: https://www.ebay.com/itm/Bauplan-Tatra- ... 3822429714
Hanys
rctruckercom@seznam.cz
http://www.rc-trucker.com
http://www.youtube.com/rctruckercom

"Není problém něco vyrobit, jen je potřeba nejdřív přijít na to jak...?"

Laburdak
Nováček na fóru

Příspěvek od Laburdak »

Aleš Papoušek píše:
31 pro 2020 09:57
Ta ve skutečnosti je mírně prohnutá, jen přední hrana nad oknem je rovná. Lemy blatníků by to chtělo taky vytáhnout.
A možná mi to uniklo, ale v jakém měřítku to bude?
Ano, lemy blatníků budou vytaženy přesně podle originálu. Pak pošlu výsledek. Střechu taky zkusím prohnout. Pak pošlu nějakou další verzi.
A bude to 1:10

Laburdak
Nováček na fóru

Příspěvek od Laburdak »

Hanys píše:
10 led 2021 20:40
Dvojka laminát se dá docela dobře stříhat nůžkama na plech. Ovšem ideální střih udělají pákové nůžky.
Nechával jsem si řezat zbytky a odřezky ve firmě kde vyrábí plošné spoje rovnou na šířku listového pera.
Nakonec jsem si poradil. Upnul jsem přímočarku do svěráku vzhůru nohama a udělal si z ní improvizovanou pilu se stolem. Nakonec jsem vše zabrousil a výsledek dobrej.
Hanys píše:
10 led 2021 20:40
Docela povedené výkresy na T813 se dají koupit na ebay: https://www.ebay.com/itm/Bauplan-Tatra- ... 3822429714
Něco už jsem na internertu sehnal, ale kouknu. Díky

Michal Heky
Nováček na fóru

Příspěvek od Michal Heky »

Ahoj,

taky jsem si nakreslil kabinu ve 3D a vytisknul. Vlastně nejen kabinu, ale celý model.
Výsledek mne příjemně překvapil, je to celkem podobné tatře 815 a i když jsem najel s autem cca 40km, nic se jí nestalo.

Kreslil jsem ve FreeCADu, tisknul na Průšovi MK3S. Aby byla kabina pevná, tisknu ji víceméně vcelku. Spodek s blatníky jako jednu část, kabinu jako takovou a střechu. Při měřítku 1:12 se to taktak na podložku vejde.
kabina FreeCAD.JPG
kabina FreeCAD.JPG (100.09 KiB) Zobrazeno 641 x
20210221_184734.jpg
20210221_184734.jpg (136.47 KiB) Zobrazeno 641 x
20210204_230435.jpg
20210204_230435.jpg (127.04 KiB) Zobrazeno 641 x

DRracer
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRracer »