Praga V3s valník 1:10 - Phobik

Návody a rady pro stavbu, postupy, materiály, zkušenosti.
djphobos
Nováček na fóru
Účastník závodů RCTT: ne

Re: Praga V3s valník 1:10 - Phobik

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:27

Bouda číslo III

Neverendig story , aneb když jste furt s něčím nespokojený a honíte detaily :lol:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

detaily, detaily....

Obrázek Obrázek

Obrázek

Jinak když už jsme u toho 3D tisku....někteří se tu ptají, jestli je to ještě modelařina. Já to vidím tak,
že je to prostě technologický posun. Viděl jsem video ze šedesátých let, kde modelář postavil motorovou buginu
prakticky v ruce z plechu. Jediný stroj, který použil byl soustruh a vrtačka. Pak už jen pilník, kleště a svěrák.
Tehdy to prostě jinak nešlo, nebylo jak. Doba se posunula a lidé využívají technologie moderní doby jednak
aby si usnadnili práci a jednak aby dosahovali lepších výsledků.
S 3D tiskem je to to samé. Je to nová technologie stejně jako 3D fréza nebo laser. Díky jim je spousta lidí schopno ztvárnit
to co by v ruce neudělali a nebo jen s chabým výsledkem. Bouda od Vejtry je toho příkladem. Kdyby jsem neměl
3D tisk, tak bych možná Vejtru vůbec nestavěl nebo bych ji tvořil proklatě dlouho nebo by ta kastle vypadala tragicky.

Další příklad jsou disky kol. Original v měřítku je nikdo nevyrábí. Co svět nedal, to 3D tisk vyřešil :lol:

Obrázek Obrázek

ještě ukázka kouzelníka acetóna

Obrázek Obrázek

Gumy II

Další story pneumatik. Vytištěná nová forma a odlévá se o sto šest...
Zatím poslední model pneumatik - lepší detaily, vyšší pevnost a berou neskutečně.
Ještě musím do budoucna vyřešit vakuovou "komoru" nebo něco. Stále bojuji s bublinkami po míchání.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:30

Nástavba

Tak zas něco přidám ze stavby. Jak jsem předesílal na začátku, bude to valník s plachtou, tak začnem u bočnic....
Ty jsou nařezané z PSH a k nim přilepeny vytištěné "U-výztuhy" nebo jak to nazvat.

Obrázek Obrázek

Ještě jsem hranou šroubováku narýhoval a vytvořil "prkna" . Dřevěná "léta" jsem naznačil hrubým smirkovým papírem.
Lepení se muselo provádět rychle. Ložná deska je v měřítku dlouhá 408 mm a ten sekunďák je prevít.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Pak přišla na řadu moje oblíbená sportovní discilplína - "nýtování". Tedy imitace nýtů špendlíkovými hlavičkami.
V kleštích nahřeji špedlík trafopájkou a protavím PSH-čkem. Na dřík špenlíku kápnu lepidlo a dotlačím na doraz.
Z druhé strany pak zaštípnu.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Ještě pokus o imitaci natřeného dřeva...no nevím....snad dobrý

Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:32

V mezičase jsem zkusil nové 3D vlákno "plexisklo" . Má to zajímavé vlastnosti co se týče propustnosti světla.
Takže použití bylo jasný :-)

Obrázek Obrázek

Obrázek

Kolega David mě poprosil o nápravy, protože staví V3s taky . Tak pro inspiraci, jak je to sestavené.

Přední

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Ostatní

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:37

Kabina po čtvrté .... a naposledy...
Protože jsem někdy neskutečnej "hnidopich" tak jsem ještě doladil nějaké detaily na budce a teď mám verzi IV.
A přísahám baču, že poslední :-D U budky jsme změnil i materiál, takže teď ji tisknu z PLA a je to lepší...teda na tisk.
Bohužel PLA je na aceton poněkud imunní, takže postprocesing je o to zábavnější. Musí se víc brousit a kytovat, ale
výsledek stojí za to. Jednak se to při tisku nekroutí jako ABS a vzhledem k tomu, že se mi podařilo dostat tiskárnu
do stavu , kdy produkuje poměrně kvalitní tisky, tak lze povrch vybrousit téměř do hladka.
Ve výsledku jsou i detaily lepší a hlavně protikusy do sebe lépe pasují.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

po zástřiku tmelem a broušení

Obrázek Obrázek

Obrázek komplet Obrázek

Obrázek detaily Obrázek

Pokompletováno

Obrázek Obrázek

Konečně otvírací poklop Obrázek lepší povrch Obrázek

Pár snímků na denním světle

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:42

Kouřový generátor

Další "skvělý" nápad co se mi v hlavě urodil . Sehnal jsem v číně kouřák tak jsem ho zkusil zabudovat . A aby to bylo jak se patří, tak přímo do motoru ;-)

Obrázek Obrázek

Vzduchovací motorek a elektronika se krásně schovaly do makety hlavy motoru

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Trochu se zvrhla kabeláž. Muselo se to vše propojit s přijímačem a regulátorem ve předu a baterií se zvukovým modulem na korbě.

Obrázek Obrázek

Nějak to kouří, ale hledám vhodnou směs a možná ještě dojde na nějaké úpravy, uvidíme

Taky jsem osadil řidiče, ale .... nic jinýho než "bouchače" z posilovny jsem neměl. Je trochu větší, tak je tam jen prozatím :-)

Obrázek Obrázek

závěsné zařízení

Zatím poslední majstrštyk - kombinace hliníkového profilu, 3D tisku, PSH destiček a drátu
Piplačka, ale nakonec jsem z toho měl docela velkou radost

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Na autě pak takto

Obrázek Obrázek

A v danou chvíli Vejtra zatím tak..

Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:46

Co se týče 3D tisku samotného...
...tištěné je to vesměs na výšku vrstvy 0,2 mm . Jen některé díly a detaily jsou na 0,1 mm vrstvu.
Poslední verzi kabiny jsem teď úspěšně vytiskl tak, že jsem v předem nastavených výškách čtyřikrát změnil výšku vrstvy.
S3D v tomhle směru umí docela velké věci. Umožní to tak optimalizovat tisk , aby byl v ucházející kvalitě a tiskl se v přijatelném čase.
Kdybych pro příklad tiskl celou kabinu v 0,1mm vrstvě tak by tisk trval cca 50hodin v kuse ... a to fakt nechcete .... :-D

Okna, budou, jen se k tomu musím "dotlačit" a napasovat je tam ;-)

Co se týče kouřového generátoru, není to tak jednoduché. Zkoušel jsem kromě originální směsi další tři, včetně náplně do el. cigaret.
Ve výsledku se základní náplň do el. cigaret projevila jako nejméně vhodná. Ten strojek je asi chujovina, která nesnese jen tak něco.
Když jsem to tam nali, tak to proteklo skrz a kouř skoro žádný. Nakonec na doporučení v tom nejlíp kouřil olej WD40.
Ještě jsem pořídil lékařský Glycerol který chci taky otestovat. Ale asi to stejně bude chtít celý generátor od základu potunit, protože ten výkon je fakt malý.

Nakonec z toho leze něco takového

https://youtu.be/Ha4yUczI0kw

Stejně tak musím ještě poladit zvukový generátor. Mám tam v základu natažený zvuk nějakého náklaďáku od výrobce generátoru,
ale Vejtra to prostě není. Mám dokonce i nějaké samply V3s, ale nedaří se mi je do generátoru natáhnout, aby je pak přehál.

video zde: https://youtu.be/sqdZAVURXW4

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:49

Tak jsem tu mojí "milenku" prohnal pískem. Až jsem byl dost překvapen co vše s těmi malými koly vyjede.
Na to že písek byl dost vyschlý a bořilo se to, tak to nakonec zvládala dobře holka ;-)

Tak to mrkněte a budu vděčný za komenty co si o tom myslíte a kde co by se dalo ještě "potunit"

https://www.youtube.com/watch?v=V0jSStJq_pY

https://www.youtube.com/watch?v=Ncnc9UXBINE

Jinak, při jedné z výprav se vylomil zadní kolébkový držák listových per. Vzhledem k tomu křížení, co to nacvičovalo, se divím, že neprdlo ještě něco jiného .

Obrázek

I přes tu zlomeninu auto s překvapením zvládlo ještě asi kilometr dlouhou cestu zpět k autu. Při bližším ohledání jsem zjistil, že to ruplo ve vrstvě
a taky vím proč. Díl nebyl tisknutý s plnou výplní, takže pevnost a spojení vrstev nebylo dobré.
Poučení pro přístě - mechanicky namáhané díly vždy se 100% výplní..."maso je maso" :-)
Prolil jsem to sekundovým lepidlem a stáhl kolíčkem (oprava na 10min.),
tak uvidím, co to vydrží a když tak vytisknu nový. Ještě zkusím změnit směr vrstvení.

Ještě přikládám foto pro ty co to chtěli vidět zespoda ;-)

Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:52

Pro představu co vše je třeba nakreslit a jak to celé vzniká přikládám dva 3D pohledy ;-)

Obrázek Obrázek

A trochu fotek z provozu ;-)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Ještě jsem ladil nějaké detaily a podobně

Obrázek Obrázek

Obrázek

A konečně došlo aj na blatníky

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 08:53

Další taškařicí byla příprava na plachtu. "Oblouky" pod plachtou a jejich úchyty na sajtnách nakonec byly vytištěny.
Do úchytů jsem ještě vpravil "šrouby" prostřednictvím špendlíků.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Podařilo se konečně zasklít. 2mm plexisklo jsem vyřízl do hrubého tvaru a pak dopilovával.
Během usazování do rámu bylo třeba nahřívat horkovzduchem a dotvarovávat podle budky.
Ale dobrá věc se podařila a sedí to tam vcelku dobře ;-)

Obrázek Obrázek

No a zatím poslední úprava byl pokus "zašpinit" motor, aby nebyl moc čistý ;-)

Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 09:01

Po dlouhé době jsem se dotlačil k znovuvyrobení držáku kanystrů, který jsem loni potratil na jedné výpravě.
No, vyráběl jsem jeden na Vejtru pro Stanleyho na Slovensko, tak jsem vyrobil dvě sady ;-)

Sletovaný koš a vytisklé kanystry
Obrázek Obrázek

po acetonové "pařbě" a barvě
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Na poslední fotce je nová verze kanystru. Na starém, chybí prostřední šef neboli spoj, tak pak ještě dotisknout.
.
.
.
.
.
.
Ještě dělám na novém držáku na rezervy, detailnějších nápravách a koketuji s myšlenkou říznout do kabiny a udělat otvírací dveře.
...jo a taky motor....ta první vývojová verze má přece jen mouchy (kvalita tisku apod.) a není to ještě úplně "echt".

Tady zatím pár fotek z dokončovaného modelu pro Stanleyho

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 09:05

A trochu retra...

Obrázek Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 09:07

Dvě momentky z nedělního "courání". A rovnou jsem zapřahl rozpracovanou polní kuchyň PK 26 ;-)

Obrázek Obrázek

edit:
Kuchyň je už hotová a popis stavby je tady: http://www.rc4x4.cz/topic20505.html

Obrázek

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 29 srp 2018 09:15

Zatím je to ze stavby vše. Teď bych ocenil nějakou bouřlivou diskuzi...

díky :yes

Jozef Dojčar
Expert fóra

Příspěvek od Jozef Dojčar » 29 srp 2018 18:52

Jak už jsem psal, je to nádherný model. Tomu není prakticky co vytknout. Jedině jí co nejdřív pořídit nějakou sestřičku....

Waldas
Senior člen fóra

Příspěvek od Waldas » 29 srp 2018 19:23

Krasny model. Uplna parada.

Hepcziiik
Expert fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hepcziiik » 30 srp 2018 10:42

moc pěkné auto, na fotkách je vidět, že se zlepšuješ a kvalita je postupem času mnohem větší. Snad se časem taky dostanu k dokončení té své Vejdy i když já ji patlám postaru, ručně.

Trochu jsem nechápal snahu udělat tiskem převody, nejsem strojař, ale ani na okamžik bych takové součástce nevěřil, pokud by auto mělo jezdit jinde než doma na koberci. Ale slepými vývojovými uličkami si asi musí projít každý, kdo něco tvoří vlastní hlavou a rukama a jen neskládá stavebnice, znám to sám
"Výkonnost vozidla není závislá jen na počtu koní, nýbrž na stupni porozumění mezi člověkem a vozidlem" (dílenská příručka Praga V3S)
"Jedete-li s větrem v zádech, naučte se využívat jeho sílu" (příručka k obsluze Trabant 601)

Stan
Junior člen fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan » 30 srp 2018 18:24

Krásný model,pěkná práce.Smekám :clap :yes
Stan

Waldas
Senior člen fóra

Příspěvek od Waldas » 31 srp 2018 11:28

Aky presne si pouzil tmel na tmelenie PLA? Budem tmelit tiez kabinu, tak nech to hned nepokazim :-)

djphobos
Nováček na fóru

Příspěvek od djphobos » 03 zář 2018 11:47

Děkuji všem za komenty ... stále je co zlepšovat ;-)

Vejtra v podstatě "sestřičku" už má. Ta poslední fotka je vlastně už zakázková kopie prototypu kolegovi na Slovensko.
Musel jsem ji párkrát "zajet" , abych si byl jist , že je o.k. No a tak nějak ve mě cuká myšlenka udělat ještě tu "PAD-ku" ,
když s ní do mě kamarádi tak hezky šijou.... respektive udělat výměnnou nástavbu a přehazovat to dle chuti ;-)

Co se týče převodů....to byl takový krátkodobý "záchvat" nebo výkřik z opojení na 3D tiskem. Prostě jsem to zkusil, abych zjistil kde to má limit.
A jak Hepcziiik správně trefil, kromě ježdění po koberci nebo na chodníku nemají ta plastová kolečka nikde jinde šanci. I u těl náprav jsem nakonec pokorně
přijmul fakt, že je musím tisknout minimálně spešl nylonovým vláknem s příměsí karbonu (taky nechutně drahým...kilo tam vychází přes 3200,-).
A stejně je konstrukce oproti originálu dost zesílená :-)

No a konečně Tmel používám obyč tmel ve spreji na auta (pozor - NE plnič - dělá slabší vrstvy a celá ta práce s tím je zdlouhavější).
S tím tmelem se samozřejmě musí s citem, aby se nezalily detaily, ale na tom plastu drží, krásně se brousí a barva na něm drží taky parádně.

Odpovědět